25. märts 1997 kell 22:00

Usk Maci püsima jäämisesse

Viimasest korrast, kui arvutikommentaaris sai Apple'ist ja Macintoshist juttu tehtud, pole möödas rohkem kui neli kuud, aga tuletades meelde tookordset teemat (Apple plaanis võtta operatsioonisüsteemiks BeOSi) on vist igati õige aeg lugejat teavitada, et Apple on jõudnud vahepeal üsna mitu pööret teha.

Apple ostis ära Nexti. Nexti lõi aastaid tagasi üks Apple'i asutajatest, Steve Jobs, eesmärgiga toota arvuteid, mis oleksid Macist võimsamad ja mõnusamad kasutada. Tänaseks on Next praktiliselt surnud, alles on jäänud vaid operatsioonisüsteem NextStep -- ja seda Apple endale tahtiski. Maci uue operatsioonisüsteemi, hetkel koodnimega Rhapsody, esimesed versioonid peaksid hakkama laiemalt liikuma aasta lõpus, järgmisel aastal peaks tulema toetus ka seni MacOSi jaoks kirjutatud programmidele.

Tulemus võib olla äärmiselt põnev, kui Unixi-laadsele graafikatööks mõeldud operatsioonisüsteemile liidetakse külge Maci disainerite loodav intuitiivne kasutajaliides -- peaks vaid Apple'i rahakott sedakaua vastu.

Eriti kardan ma Apple'i puhul aastavahetusi, sest nüri järjekindlusega ennustavad nad endale meeletut jõulumüüki, toodavad laod arvuteid täis ning avastavad seejärel kevadel, et need on müümata jäänud. Kahju teeb see harilikult sadakond miljonit dollarit.

CeBITi pressikonverentsil ei jäänud neil muud üle, kui ennast lohutada, et Euroopas läheb neil tegelikult päris hästi -- sajast tuhandest müümata arvutist jäid siin müümata vaid kümme tuhat. Sama päeva, 14. märtsi, õhtul kuulutati Ameerikas aga välja suur muutus, mille käigus otsustati loobuda mitmest raha nõudvast suunast ning vähendada veelgi töötajate hulka (koos eelmise aastaga kokku 4100 võrra vähem).

Maha jäid kõnesüntees, QuickDraw GX printerikeel ja paljud muud tehnoloogiad, mis pole suutnud oma headust rahaks pöörata. Lõpetati ka laiatarbe-Mac ehk Performa, mis on nimelt igal aastal olnud see jõulu-arvuti, mis kuidagi müügiks ei taha minna.

Siiski julgen ma aga endiselt Maci ellujäämisse uskuda, ja NextStepi-laadne kaasaegne operatsioonisüsteem on just see, mida on vaja, et minu lemmik-graafikaarvuti ajale järele jõuaks.

Hetkel kuum