8. aprill 1997 kell 22:00

Eesti Loto asub kontrollima kasiinoäri

Kui vaadata mängukohti, siis need on praktiliselt tühjad. Kui aga vaadata aparatuuri maksumust, kesklinnas olevaid rendihindu ja ülevalpidamiskulusid, tekib küsimus, mille arvel kasiinosid üleval peetakse, rääkis Kolga. «Kui äri on miinustes, siis teda toetatakse järelikult hoopis mingist muust rahast,» lisas ta.

Olympic-kasiinode keti omanikfirma Benetreks peadirektori Armin Karu sõnutsi on nende põhiline sissetulekuallikas küll kasiinondusega tegelemine. «Loodame kasiinondusse investeeritud raha tagasi saada vähem kui seitsme aastaga, rääkis Karu. Ta tõdes, et kasiinondus pole imekiire rikastumise allikas, vaid suhteliselt stabiilne sissetulek.

Kolga sõnutsi on kasiinoturg praegu väga pingeline, eriti Tallinnas. Ta avaldas lootust, et hasartmänguseadus muutub nõudlikumaks. «Mida arenenum riik, seda tugevam kontroll kasiinoäri üle,» lausus ta.

Ametlikult on hasartmängu reklaamimine keelatud, kuid kõigi ajalehtede esi- ja tagaküljed on kasiinode reklaame täis, nagu poleks seadust olemaski, märkis Kolga.

Eesti Lotole kuulub ligi veerand koos Austria firmaga Novo-Invest Casino Development AG loodud ühisfirma Novoloto aktsiapakist, kuid kasiinoäri eduka käivitumise korral on neil Kolga sõnul õigus suurendada osalust aktsiate kontrollpaki omandamiseni. Kolga sõnas, et kui selgub, et kasiinoäri ära ei tasu, siis tegevust ei laiendata või lõpetatakse kasiinoäriga tegelemine hoopis.

Novoloto kasiinodesse investeeritud 5 miljonit krooni tuli Austria firmalt. Selle nädala lõpul avab Novoloto kasiino ka Kohtla-Järvel.

Praegu on kasiinoäri mitmes riigis, sh ka Soome, riigi monopol, paljudes riikides on kasiinondus aga üldse keelatud. Viimaste hulka kuuluvad näiteks Leedu ja Rootsi.

Karu sõnul pole mingit vahet, kas kasiinoäriga tegelev firma on erakapitalil või kuulub riigile. Oluline on, kuidas ta hakkab klienti teenindama, lausus ta.

Kõige olulisemaks pidas Karu seda, et Eestis ei tekiks kasiinomonopoli, nagu see on Soomes. «Monopol välistab konkurentsi ja kõige suurem kaotaja on klient,» märkis ta.

Karu avaldas lootust, et kui viisakaid kasiinosid juurde tuleb, hakkavad inimesed võtma seda meelelahutusena, nagu see on ka läänes. «Kui tuleb tugev konkurent, kes teeb ilusaid kasiinosid, siis võidame tänu sellele ka meie.»

Kolga tõdes, et soovides kokku hoida ehitas Eesti Loto oma Tallinna-kasiino väikese ja kesklinnast eemale. Kasiinot külastanud Armin Karu võrdles eile Lasnamäel avatud ASi Novoloto kasiinot Admiral -- Games For The World tema väiksuse tõttu koguni mängutoaga.

Kasiinos saadud võitudelt tulumaksu maksmise suhtes valitseb riigiasutustes ebakindlus.

Riigi maksuameti maa- ja tulumaksutalituse juhataja Ants Meerits tõdes, et kuna hasartmängud seadustati Eestis alles 1995, tulumaksuseadus oli aga vastu võetud varem, pole hasartmänguga saadud võitude tulumaksustamisest seaduses juttu.

Meerits lausus, et tulumaksuseadus vajaks küll uuendamist, kuid samas on kasiinovõidud anonüümsed ja seetõttu on raske nende pealt ka maksu korjata. »Kes tuleb deklareerima, võtame muidugi hea meelega vastu,» lausus ta.

Ka rahandusministeeriumi tulude maksustamise talituse peaspetsialisti Kai Valge sõnutsi on kasiinovõitude pealt tulumaksu maksmine ebaselge. Ameerikas näiteks on mängijad suutnud tõestada, et neile ei ole kasiinovõit üksnes tulu, vaid sellele eelneb ka kulu, lausus Valge.

Hetkel kuum