Topelttollide tõttu on toodangu hind Vene partnerite jaoks liiga kõrge ning firma on sunnitud mikroskeemide tootmise lõpetama, rääkis Abru.
Uno Abru rääkis, et Venemaale eksporditavate mikroskeemide suhtes kehtivad sõltuvalt skeemi tüübist tollimaksud, mis on kuni 40% toodangu hinnast. Eesti toodangu jaoks tähendavad topelttollid aga 80% hinnalisa.
«Meie partnerid ei ole nõus sellise hinnaga mikroskeeme ostma,» ütles Abru. «Kui Venemaa topelttolle maha ei võta, kaotame Venemaa turu täielikult.»
Küsimusele, kas Tondil valmistatud mikroskeeme ei saa näiteks läände müüa, vastas Abru, et Tondi Elektroonika mikroskeemid on orienteeritud vaid Vene turule. Lääne skeemid on tehtud täiesti teiste standardite järgi.
«Et toodangut muuta ja läände minna, peab olema väga palju raha,» lausus Abru. Tema sõnul ostavad väikeste partiidena Tondi mikroskeeme vaid need firmad, kes mingil põhjusel mujalt sobivaid mikroskeeme ei leia. «Iga aastaga on see arv järjest vähenenud,» teatas Abru.
Kunagise sõjatehasena umbes 90 protsenti kogu toodangust mikroskeeme valmistanud Tondi Elektroonika praeguses tootmises moodustab skeemide osa vaid 10 protsenti.
Praegu töötab firmas 900 inimest. «Üritame seda koondamist võimalikult leebelt teha,» sõnas ta ning kinnitas, et umbes 200 koondatavat saavad tööd Tondi Elektroonikalt tootmisruume rentivas arvutifirmas Microlink.
Umbes 45 miljoni kroonise netokäibega ja 0,5 miljoni kroonise kasumiga töötava Tondi Elektroonika põhitoodang, umbes 70 protsenti kogutoodangust, on kuuldeaparaadid. Pealse selle valmistab firma taksomeetreid ja õmblustooteid. Kuuldeaparaatides kasutatavad mikroskeemid on Abru sõnul kümneks aastaks ette valmis tehtud.
Seotud lood
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.