14 aprill 1997

Lühiuudised

Homsest kuulub rahvusvahelisse kaupluste ketti SPAR Viimsi vallas Haabneemes ASile Toom Kaubandus kuuluv kauplus, ütles ASi Eesti SPAR tegevdirektor Aarne Kalmer. Tema sõnul on see esimene SPARi keti kauplus väljaspool Tartut ja esimene kauplus, mis ei kuulu SPARi ametlikule esindajale Eestis, ASile Estiko.

«Haabneeme kauplus hakkab tööle frantsiisi põhimõttel,» rääkis Kalmer. Kaupluses on müügipinda 450 m², selle kuukäive on umbes miljon krooni.

Toom Kaubanduse juhatuse esimehe, Haabneeme ärimehe Ago Kasaku sõnul võttis ta Eesti SPARiga ühendust ligi aasta tagasi. Toom Kaubandusele kuulub Haabneemes kaks kohvikut ja söökla.

Estiko nõukogu esimehe Kalju Hellenurme kinnitusel jõuab SPAR kunagi ka Tallinna, Pärnusse ja Narva. «Tänavu plaanime ketiga liita 3--4 kauplust,» rääkis Hellenurm. Estiko on Hellenurme sõnul andnud SPARile lubaduse, et 1999. aasta kevadeks on kaupluste ketiga Eestis ühinenud 12 kauplust.

Kolme seni SPARiga liitunud Tartu poe -- Sõpruse, Räni ja kauplus E-kaubamajas -- kuu keskmine netokäive on 8,3 mln krooni. ÄP

Eesti ettevõtete müügikäive jätkas mullu neljandas kvartalis kasvamist ja oli 13% suurem kui kolmandas kvartalis, kuid maksude-eelne kasum vähenes 2,7 korda ja oli 1996. aasta väikseim.

Statistikaameti teatel oli ettevõtete realiseerimise netokäive neljandas kvartalis 38 mld krooni ehk 43% suurem kui 1995. aasta neljandas kvartalis.

Tarbijahinnaindeks kasvas samal ajal 16 protsenti.

Kõige rohkem kasvas netokäive rahanduses.

Kasumit enne tulumaksu mahaarvamist said ettevõtted 473 mln krooni ehk 3,4 korda rohkem kui 1995. aasta neljandas kvartalis. Samal ajal langes kasum 1996. aasta kolmanda kvartali suhtes 2,7 korda. Enim vähenes kasum transpordis. BNS

Soomlaste reisihuvi on majandusolude paranedes kasvanud ning jõustuv viisavabadus Eestiga peaks tõstma üle Soome lahe suunduvate inimeste arvu paarikümne protsendi võrra, prognoosivad reisifirmad.

«Eesti-reise on müüdud varasemast enam, eriti ringreise, mille käigus tutvutakse vanade lossidega,» ütles Finnsovi tegevdirektor Jaana Niinikorpi.

Ka Peterburi-reiside populaarsus on kasvanud. Turismiekspertide hinnangul on huvi Rootsi vastu mõnevõrra langenud. STT-BNS

ERA Pank valis Vambola Kolbakovi oma usaldusisikuks minekul Kiievi pangandusturule. Esimese Eesti pangana kavatseb ERA Pank avada esinduse Kiievis.

«Kolbakov on läbirääkijana võrratute kogemustega mees ja võimeline nii keele kui ka temperamendi poolest idas suhtlema,» lausus ERA Panga juhatuse esimees Jaak Kiiker.

Vambola Kolbakov on esimese NSV Liidu aktsiaseltsi A.O. Imbi üks asutajaid ja ravimifirma Nycomed Sefa rajaja ning kavatseb käivitada Võrus toiduõlivabriku.

«Vaatan Ukrainas ringi, kohtun vajalike inimestega ja tutvun seadusandlusega -- alles siis saab öelda, kas Eesti pankuritel on Kiievis tegutsemisvõimalusi,» märkis Kolbakov enne äralendu. ÄP

Eilsest viibib ASis Kalev Ukraina standardikomitee delegatsioon, kes atesteerib Kalevi tootmise, laboratooriumi, tooraine- ja valmistoodangulao ning kontrollib toorainet.

Ukraina standardikomitee väljastab sertifikaadi üheks aastaks ning Kalev peab kogu protseduuri eest tasuma 20 000 USA dollarit. BNS

Mitmed riigikogu liikmed protestisid rangete nõuete vastu, mille riigikogu juhatus ja riigikontroll kehtestasid neile Eesti Panga kontrollaktiga tutvumisel.

Riigikogu liikmed pole rahul, et nad saavad Eesti Panga kontrollakti eksemplariga tutvuda vaid kolmapäevani kella 9--16. Saadikute käsutuses on üks salajane eksemplar, mis asub riigikogu kantselei direktori seifis.

«Tahaksin näha, kes selle mahuka materjaliga sellistel tingimustel tutvuda suudab,» ütles rahanduskomisjoni esimees Olev Raju. Tema sõnul on kontrollaktist raske leida midagi sellist, mis oleks riigisaladus. Raju lisas, et riigisaladuseks võib pidada krooni kattevara puudutavat informatsiooni.

Riigikontrolli aktiga tutvunud Raju sõnul puuduvad riigikogule esitatud dokumendist lisad, mida on kokku umbes 600 lehekülge.

Riigikontroll lõpetas Eesti Panga kontrollimise märtsi alguses. Kokku on Eesti Panga eelmisel nädalal valminud kontrollakt 80leheküljeline, millele lisandub 640 lehekülge lisasid. BNS

Eesti üks suurim betoondetailide tootja AS Tartu Maja investoriks võib tõenäoliselt saada välismaine firma.

Eestist on tootmise ostmise vastu huvi tundnud nii E-Betoonelement kui ka ehitusfirmad, ütles AS Tartu Maja nõukogu esimees Lembit Lump. «Tõenäolisim aktsiate ostja võib olla välisinvestor,» lisas Lump.

Tartu Maja on teinud ettevõtte osade või terviku müügiks ettepaneku Soome, Rootsi, Taani, Hollandi ja Saksamaa firmadele. BNS

Hannoveris algas eile maailma suurim tööstusmess Hannover Messe '97, kus osaleb ka Eesti. Eesti esineb 19. aprillini kestval messil majandusministeeriumi ja ASi Eesti Näitused koostöös valminud koondekspositsiooniga, kus rõhk on asetatud kõrgtehnoloogiale, teatas Eesti eksportnõukogu.

TTÜ demonstreerib uusi väljatöötatud materjale ja seadmeid, AS Tarberaud satelliitantenne, OÜ Englo mõõteriistu ja AS ESTLA laserikomponente. BNS

Tallinna olümpiapurjespordikeskuse (TOP) asedirektor Mati Juhansoo ütles, et seni pole selget seisukohta, kuidas TOPi aktsiad võiks erastada. Varem oli TOP lülitatud satrateegiliste ettevõtete nimekirja.

Juhansoo sõnul tuleb TOP erastada tervikvarana. Ta lisas, et võimaluse korral võiks TOP kuuluda Tallinnale või selle aktsiad võiks erastada tervikuna mõnele investorile, ilma et kompleksi jagataks.

Kultuuriministeeriumi asekantsler Henn Vallimäe ütles, et täna on valitsusel kavas heaks kiita TOPi aktsiaseltsiks ja kultuuriministeeriumi selle aktsiate valitsejaks saamine. Kõik TOPi aktsiad jäävad põhikirja kohaselt riigile. BNS

Eesti Gaasi juhatus teeb aktsionäride üldkoosolekul ettepaneku maksta jaotamisele kuuluvast 110 miljoni kroonisest kasumist dividendideks 3,9 miljonit krooni.

Eesti Gaasi finantsdirektor Vaike Pällo ütles BNSile, et juhatus teeb nõukogule ja aktsionäride üldkoosolekul ettepaneku maksta dividende iga sajakroonise aktsia kohta kümme ning iga 1000kroonise aktsia kohta sada krooni. BNS

Hetkel kuum