17. aprill 1997 kell 22:00

Ametnikud kaklevad Pirita kloostri varemete pärast

Vastasseis kahe ametkonna vahel tekkis paari kuu eest, mil Pirita linnaosa valitsus avastas riigi muinsuskaitseameti ja projekteerimisfirma ASi Vana Tallinn vahel eelmise aasta detsembris sõlmitud 100 000kroonise restaureerimistööde lepingu Pirita kloostri põhjaseina konserveerimiseks.

Vahetult enne oli aga linnaosa valitsus kloostri seadusliku haldajana kuulutanud välja avaliku kloostri rendile andmise konkursi. Selle võitis märtsis AS Tallinna Restauraator, kes lubas peale muude kohustuste igal aastal omavahenditest kloostrisse investeerida 100 000 krooni.

Pirita linnaosa vanem Monika Salu ütles, et linn lootis leida kloostrile rentniku, kes tagaks vaba ligipääsu kõigile soovijaile ning kannaks ühtlasi hoolt ka restaureerimistööde eest.

Kuna aga riigieelarvest restaureerimistöödeks raha jagav riigi muinsuskaitseamet on Salu sõnutsi Pirita kloostrile aastas ette nähtud 100 000kroonist restaureerimissummat nõus andma ainult oma pikaajalisele partnerile, ASile Vana Tallinn, võtsid oma pakkumuse tagasi nii Tallinna Restauraator kui Restor.

Salu sõnul põhjendasid restaureerimisfirmad äraütlemist sooviga mitte minna muinsuskaitseameti kui potentsiaalse tööandjaga tülli. Salu sõnul ei anna seadused aga muinsuskaitseametile õigust omavalitsuste bilansis olevate hoonete restaureerimiseks riigieelarvest eraldatud raha ise jagada, küll aga on muinsuskaitsjatel järelevalve roll. «Muinsuskaitseameti ja ASi Vana Tallinn vahel sõlmitud leping on seetõttu seadusevastane,» lisas ta.

ASi Vana Tallinn juhataja Kalli Hollandi sõnul on nende firma Pirita kloostriga tegelenud juba mitu aastat ning tunneb seda ainsana hästi. «Arheoloogilise uurimise juures on väga tähtis, et sama inimene tegeleks asjaga edasi, kes seda siiamaani uurinud,» märkis ta.

Holland möönis, et ainus põhjus, miks muinsuskaitseamet konserveerimistöid Vana Tallinnalt tellis ja seda ka edaspidi teeb, on seotud just nende pikaajalise kogemusega kloostri uurimisel.

Riigi muinsuskaitseameti direktor Jaan Tamm eitas, et nemad Vana Tallinnat soosiksid. «Me oleksime valmis koos töötama ka Tallinna Restauraatoriga, kui neid ära ei oleks peletatud,» kostis ta.

Tamme ütlusel loobusid restaureerimisfirmad lepingut sõlmimast eeskätt selle tõttu, et linnaosa valitsuse püstitatud nõudmised olid liiga rängad. «Aasta läbi objekti lahti hoida on absurdi tipp,» lausus ta. «Pealegi on kirik sisse pühitsetud ning seal ei sobiks palagani teha.»

Leppides muinsuskaitseameti argumentidega, loobus Pirita linnaosa valitsus plaanidest rentida klooster restaureerimisfirmale ja kirjutas eile alla rendilepingule meelelahutusettevõttega PHR. «Me anname kloostri tasuta rendile, et tagada seal lahtiolek ja heakord,» lausus Salu. «Juba praegu on teada, et nad hakkavad kloostris barrokkkontserte korraldama.»

«Riigi muinsuskaitseamet on kujunenud muinsuskaitsemaffiaks, kes seadustest ei hooli,» märkis Salu. Pealegi peab nüüd linn jälgima, et kloostris toimetavad restauraatorid ning kontsertite korraldajad üksteist häirima ei hakkaks, lisas ta.

«Praegu ootame olukorra normaliseerumist, et võiksime kasutada seadusega meile antud õigust ise restaureerija valida,» lausus Salu.

Hetkel kuum