20. aprill 1997 kell 22:00

Reisirongidega liigub salakaup

Nelja vaguni laepaneelide alla paigutatud sigaretikastid avastas raudtee turvateenistus. Tallinna ja Moskva vahet sõitvad raudteetöötajad on veendunud, et salakauba toomisel üle piiri pidi olema mängus altkäemaks Vene piirivalve- ja tollitöötajatele, kes tavaliselt puistavad ronge üsna põhjalikult. Eesti piirivalve piirduvat Venemaalt suunduvates rongides raudteetöötajate sõnul põhiliselt passikontrolliga.

Eesti Raudtee turvateenistuse juht Tamo Vahemets kinnitas, et aprilli alguses avastati tõesti suur kogus salasigarette. Lähemalt keeldus ta seda kommenteerimast põhjusel, et asja on asunud uurima tollijärelevalve.

Tallinna tolliinspektuuri juhataja Toomas Udu ütles, et temani ei ole informatsioon aprilli alguses avastatud sigaretilasti kohta jõudnud. Küll meenutas ta eelmise aasta lõpus samuti Tallinnas avastatud väiksemat salapartiid, mis aga halduskohtu otsusel omanikule tagastati, vaatamata sellele, et sigaretipakid olid Eesti maksumärkideta. Märtsis tehtud otsuses põhjendati seda sellega, et Tallinn pole piir ning et konfiskeerimine pidanuks toimuma Narvas.

Aprilli alguses avastatud salakaubalast pole sugugi ainus, mis Venemaalt Eestisse toodud. Samast reisirongist avastati ka illegaalselt sisse toodud binokleid.

Väiksemad kogused maksumärgita sigarettidega on Tallinna jõudvates rongides üsna tavalised ning need jäävadki avastamata, kinnitasid raudteetöötajad. Eriti tulus olevat Eestisse tuua Priima sigarette, mis Moskva turul maksavad 1,5 krooni ja Eestis ametlikult 6 krooni. Suuremad salakaubakogused paigutatakse harilikult kupeevaguni laepaneelide alla, kus asub avar ventilatsiooni?aht.

Enamasti kasutatakse reisironge, mis sõidavad Moskva ja Tallinna vahet Pihkva kaudu. Kuid kasutatakse ka Jaanilinna kaudu suunduvaid ronge. Näiteks mullu novembris avastas Vene piirivalve Tallinnast Moskvasse suunduvast reisirongist 700 naaritsanahka, mis olid peidetud madratskottidesse.

Suuremaid narkootikumikoguseid pole raudteetöötajate väitel avastatud, kuid väikesed 5--10g kogused olevat üsna tavalised, mille Vene piirivalve narkokoerad rongidest avastavad.

Vahemets ütles, et raudtee turvateenistus kontrollib reisironge vaid pisteliselt, nende põhiülesanne on veoste turvamine Eesti raudteel.

Toomas Udu lisas, et reisirongidel veetakse salakaupa siiski väikestes kogustes. Tõsi, veel paar aastat tagasi kasutati reisironge värviliste metallide toomiseks Venemaalt Eestisse, märkis ta.

Hetkel kuum