28. aprill 1997 kell 22:00

EVPd tulevad kohe börsile

Valitsus kiitis eelmisel teisipäeval heaks uue erastamisväärtpaberite (EVP) väljaandmise ja kasutamise korra, mis võimaldab juba maist EVPdel jõuda börsi vabaturule.

Praegu võib iga inimene ja Eestis registreeritud firma omada EVPkontot ja EVPsid. Uue, 19. mail jõustuva määruse kohaselt saab erastamisväärtpaberite omanik valida, kas ta hoiab oma EVPsid erastamisväärtpaberite keskregistris või keskdepositooriumis ehk väärtpaberikontol.

Börsi vabaturul saab kauplema hakata vaid väärtpaberikontol hoitavate väärtpaberitega. Ettevõtete EVPde eest müüdavate aktsiate avalikul müügil osalemiseks või Hüvitusfondi obligatsioonide ostmiseks peab olemas olema väärtpaberikonto, samas korteri või maa erastamiseks ei ole vaja kontot avada.

Et igal inimesel või ettevõttel tohib olla ainult üks väärtpaberikonto, siis piisab neil, kel see juba olemas, ainult EVPde ülekandmisest oma EVP-kontolt väärtpaberikontole. Rahandusministeeriumi osakonnajuhataja Veiko Tali selgitab, et väärtpaberikontole saab EVPsid kanda alles pärast seda, kui EVPd on jõudnud keskregistris olevale kontole. Väärtpaberikontosid saab avada kõigis kommertspankades.

Keskdepositooriumi juhataja Martti Kuldma toob välja ühe piirangu EVPde kandmisel väärtpaberikontole. Erastamisväärtpabereid ei tohi kontol olla mitteresidentidest juriidilistel isikutel.

EVPdele väärtpaberikontol hakkavad kehtima keskdepositooriumi reeglid, seega saab EVPdega sarnaselt teistele väärtpaberitele sooritada ostu-müügitehinguid, reposid, EVPsid pantida ja teha turuväliseid kandeid. Praegu pangad EVPde tagatisel laenu ei anna.

Martti Kuldma sõnul saab uue süsteemi rakendamiseks vajalik tarkvara töökorda mai alguses.

Tallinna väärtpaberibörsi tegevdirektori Helo Meigase sõnul on börs valmis kauplemisega algust tegema niipea, kui depositoorium arvlemissüsteemi käivitab. Börsil hakatakse ka EVPdega kauplemisel kasutama süsteemi, kus depositoorium kannab EVPd müüja kontolt ostja kontole samaaegselt raha liikumisega. Sellega välistatakse võimalus, et üks tehingupool jätab oma kohustused täitmata. Keskregistri kaudu toimuvates tehingutes ei saaks seda Meigase sõnul tagada. Börsi nõukogu liige on skeptiline

Ühispanga, kus on pankadest enim avatud EVP registri kontosid, asepresident Margus Schults ei ennusta EVPde börsile tulekul suurt kauplemise buumi. «Minu arust teeb EVPde börsile toomine ainult elu segasemaks, eriti tavainvestori jaoks,» nendib ta.

Schults kahtleb EVP börsil noteerimise kasulikkuses. «Ma ei näe sügavat põhjust, miks EVP börsile minek on parem kui EVP registris. EVP on ju kaduv nähtus ja börsil noteerida väärtpaberit, mille surm on ette teada, see on mõttetu.»

Schults, kes on ka Tallinna väärtpaberibörsi nõukogu liige, ütleb, et EVP börsil noteerimine ei suurenda börsi usaldusväärsust.

Massilist eraisikute väärtpaberikontode avamist Martti Kuldma ei oota. Potentsiaalsete EVPdega börsil kauplejatena näeb ta eelkõige suuremaid investeerimisfonde, pankasid, investeerimisfirmasid, samuti firmasid, kes tegutsevad aktiivselt nii erastamises kui väärtpaberiturul.

«Mina näen, et seda võimalust kasutavad suurinvestorid, passiivsed investorid ei hakka oma EVPsid meie registrisse üle tooma,» lausub Kuldma. Põhjuseks toob ta erinevad väärtpaberitehingutega ja erastamisväärtpaberitega sooritatud tehingute teenustasud. Seda väärtpaberitehingute kahjuks.

Erastamisväärtpaberite tehingute hinnad on olnud siiamaani riigi poolt kindlaks määratud ja rahandusministeeriumi määrusega fikseeritud. Veiko Tali sõnul kavandatakse selle määruse muutmist ja tõenäoliselt kaovad ka piirangud.

Tali ei pea põhjendatuks kartust, et pangad seejärel oluliselt oma teenustasusid tõstaksid. «Liigkõrge teenustasu korral võib konto avaja võib ju minna lihtsalt teise panka,» räägib ta.

Forekspanga investeeringute osakonna juhataja Peep Soone hinnangul on börsile minek hea uudis Forekspanga taolistele pankadele, kellel ei ole oma EVP-kontosid ega laialdast kontorite võrku.

Talinvesti maakler Meelis Männik arvab, et börsil hakkavad EVPdega elavalt kauplema vahendajad, kes ostavad inimestelt EVPsid kokku, moodustavad suuri, üle 10 000 EVP-lisi blokke ja hakkavad neid müüma.

«Kui näiteks erastajal on vaja suurt kogust korraga, tuleb tal praegu hakata seda mitmest kohast kokku ostma, see võtab aga aega. Börsilt saab ta koguse korraga kätte ja on omadega rahul, « selgitab Männik.

Samamoodi on börsil mõttekas kaubelda isikutel, kel on suured kompensatsioonisummad, aga sel juhul peaks summa olema vähemalt 100 000 EVP, on Männik veendunud, sest vaevalt börsilt ostja kümnetuhandese jupi kaupa seda teeb. «Inimene saab panna koguse otse börsil müüki ja kui temale sobiv hind tiksub, maha müüa. Üks vahendaja on vahelt kadunud ja inimesele on tehing soodsam».

Männik ei prognoosi, et börsil kauplemine mõjutaks oluliselt EVP hinda. Hinda mõjutab hoopis erastamisagentuuri töö. Kui agentuurist tuleb positiivseid uudiseid, siis vastavalt sellele hoitakse ka hind üleval.

«Eesti Gaasi lubatakse müüa juba aasta algusest, aeg läheb edasi, aga hind püsib EVP-l stabiilselt üleval. Juuni lõpus lubatakse Olümpia erastamist, ehk siis juuli lõpuks jõuavad,» loodab Männik.

Erinevalt teistest börsil kaubeldavatest väärtpaberitest, pole EVP-l mingit konkreetset kriteeriumi, millest hinna prognoosimisel lähtuda.

Meelis Männik soovitab EVPdega kaubelda soovijatel tõsiselt analüüsida avalikku müüki tulevaid ettevõtteid.

Aga mitte ainult. Tuleb teha endale selgeks, millised ettevõtted on erastamisprogrammis, püüda ära arvata, palju see kõik võiks maksta, arvestada, et tõenäoliselt maksab ettevõtte ostja poole hinnast EVPdes ning lisaks tuleks hoida silm peal EVP-kontode muutumisel, annab Männik EVP kauplemiseks vajaliku lühikursuse.

Börsil erastamisväärtpaberitega kauplemine tekitab loodetavasti täiesti uue olukorra, kus turg muutub likviidsemaks, adekvaatsemaks ja vähenevad eriti viimasel ajal suureks veninud ostu- ja müügikursi marginaalid, loodab Veiko Tali.

EVPde ostu- ja müüginoteeringute vahet ehk spread'ipeaks börsil kauplemine küll väiksemaks tegema, kuna turust avaneb nii parem ülevaade, on maaklerid nõus. Praegu kõiguvad eri maaklerfirmade EVP-noteeringud 0,2 ja 0,3 krooni vahel.

Hoiupanga Aktivajuhtimise ASi tegevdirektor Kristjan Hänni on varem öelnud, et börs paneb EVP hinna õigesse kohta ja tõenäoliselt läheb hinnavahe kokku ülemisse äärde.

Kuid Meelis Männik nendib, et EVP börsile minekul tema likviidsus sellega ei parane. «Sa küll näed, milline on nõudluse ja pakkumise vahekord antud hetkel, aga tegelikult teevad turgu ikkagi poliitikud, erastamisagentuur,» lausub ta.

Hetkel kuum