5. mai 1997 kell 22:00

Blair ei rutta makse tõstma

Majandusspetsialistid on seisukohal, et Suurbritannia majandus on jõudnud kriitilisse pöördepunkti.

«Tööerakond sai päranduseks majanduse, kus tänavu ning tuleval aastal valitseb tõsine ülekuumenemise oht, kui ei rakendata abinõusid majanduskasvu piiramiseks,» ütles David Walton Goldman Sachsist.

Suurbritannia keskpanga väitel on koos tarbijanõudluse kiire kasvuga suurenenud inflatsiooniline surve, mistõttu pank on alates mullu detsembrist soovitanud intressimäärade tõstmist 0,25 protsendipunkti võrra.

Briti uuel rahandusministril Gordon Brownil tuleb esimene otsus baasintressi osas langetada juba homme, mil ta kohtub esimest korda keskpanga presidendi Eddie George'iga. Ei ole välistatud, et Brown võib intresse tõsta rohkemgi, et asuda rahus koostama uue valitsuse esimest eelarvet, mis peab valmima enne suve.

Mitte kõik majandusspetsialistid ei arva, et suurenenud tarbijanõudluse tõttu tuleks intressimääru tõsta. Peamisi erimeelsusi põhjustab tugevnenud naelsterling, mis on kerkinud tasemele, millel pole oldud 1992. aasta septembrist saadik.

Sügisest on Briti valuuta tugevnenud 15 protsenti, mis on löögi alla seadnud kasumid ning eksporditööstuse. Intressimäärade tõusuga naela tugevnemine jätkuks.

Seetõttu leiavad mõned majandusspetsialistid et majanduse jahutamiseks tuleks rakendada pigem fiskaalpoliitilisi abinõusid, tõsta makse või piirata avaliku sektori kulutusi.

Erinevalt konservatiividest, kes valimiskampaanias maksude tõstmise peaaegu välistasid, nimetas Tony Blair muudatuste vajalikkust maksusüsteemis. Konkreetse ettepanekuna on Tööerakond nimetatnud ühekordse «ülikasumi maksu» kehtestamist erastatud kommunaalettevõtete (veevärk, elektrivarustus) kasumitele. Maksust laekuvad summad, prognoosi kohaselt 5--10 miljardit naela, on kavas kasutada 250 000 noorele töökoha kindlustamiseks.

Tööerakonna käed on mõnevõrra seotud tulumaksu osas, kuna maksumäärad lubati lähiaastatel muutmata jätta. Tony Blair ja Gordon Brown tahavad näidata, et New Labour ei ole partei, mis läheb maksude tõstmise teele. Tähtsam on aga see, milleks maksutulu kasutada. Praegu saab seda edukalt motiveerida kui intressi tõstmise alternatiivi, millega ohjeldada tarbijanõudlust naela tugevdamata.

Blairi valitsus lubab kinni pidada konservatiivide kehtestatud avatud sektori kulutuste piirangutest, kuigi analüütikute hinnangul tuleb valitsusel tugevnevale survele järele anda ning suurendada tervishoiule ja haridusele tehtavaid kulutusi. Reformi vajab kogu pensionisüsteem.

Peaküsimus ongi, kuivõrd valitsus suudab maksukoorma kasvu vältida. Garantiid selleks nähakse Tony Blairi soovis ametisse jääda kauemaks kui üheks valitsemisajaks. Seda maksude tõstja kuulsusega ei saavuta. DI-REUTER-ÄP

Hetkel kuum