14. mai 1997 kell 22:00

Pilt projitseerub arvutiekraanilt esitluslinale

Suure valgusjõuga grafoprojektoriks peetakse seadet, millega on võimalik näidata LCD- ehk vedelkristallpaneeli, mis seob arvutiekraani grafoprojektoriga, nii et arvutiekraanil toimuv on kõigile nähtav.

LCD-paneeli kasutamine muudab suhtlemise interaktiivsemaks, kuna lisainfot võib juurde panna ka esitluse käigus.

LCD-paneeli näitamiseks peab projektoril olema valgustugevust enam kui 4000 luumenit. Võrdlustabelis olevad suhteliselt väikse valgustugevusega 3Mi projektorid 9550 ja 9700 sobivad paneeli näitamiseks vaid hämaras ja väikeses ruumis.

Suures saalis läheb vaja suurema valgustugevusega projektoreid. Valgustugevus on üks põhilisi grafoprojektorite hinnakujundustegureid, mistõttu väga võimsad seadmed on ka üsna kallid.

11-luumeniline projektor on sobiv vedelkristallpaneeli näitamiseks, kuid kilesid on sellega halb näidata.

Valget kilet näidata on peaaegu võimatu, sest hele taust ei võimalda kontrastset kujutist. Seega, kui enamjaolt tuleb hakata näitama kilesid, siis pole nii võimsat aparaati mõtet osta.

Ka soojenemisaeg on sellel seadmel pikem, mistõttu kahe kile vahetamise ajal ei saa projektorit sisse-välja lülitada.

Kõige võimsamad grafoprojektorid töötavad metallhaliidlambiga, mille kasutusiga on halogeenlambiga võrreldes kümme korda pikem. Samas on metallhaliidlamp ka kümme korda kallim.

Lampi vahetades tuleb teada, et igale projektorile sobib vaid kindel lamp. Niipea kui lamp on teise kujuga, nihkub fookus ja korrektset pilti ei projitseeru.

Metallhaliidlambiga projektorid on alati ühe lambiga. Halogeenlampe kasutavate projektorite puhul on oluline lambivahetussüsteem, mis võimaldab lambi läbipõlemise korral varulambi kergelt töösse lülitada.

Kasu võib tarbija saada muudestki funktsioonidest, nagu sujuv teravustamine, värviparandusregulaator, mida on pakutud projektoritest kõigil, vaikne ventilaator jms.

Seejuures 3Mi mudel 9550 eraldi värviparanduse regulaatorit ei vajagi, kuna see on seadmesse sisse ehitatud.

Kes tahab projektorit transportida või lihtsalt ladustada, võiks pöörata tähelepanu kokkupandavale optikavarrele. Kaasaskantav on pakutud suure valgusjõuga projektoritest vaid 3M 9700.

Hetkel kuum