27. mai 1997 kell 22:00

Kleepige flopireeglid seinale

Parem osa maailmast lõikas kindlasti eelmisel nädalal ilmunud Marveti flopi reeglid lehest välja ja kleepis seinale.

Reeglite eesmärk on selgitada, et flopiketas on ühekordse kasutusega andmekandja ja sinna kirjutatud info on kadumisohus. Keskmine kasutaja haarab flopivajaduse tekkimisel lähima kättesattuva ketta, pistab arvutisse ja kirjutab sinna peale pool elutööd (mis seejärel arvuti kõvakettalt kustutatakse). Olles liikunud teise linnaserva, tahab kasutaja salvestatud teksti kätte saada -- aga kusagil viimase veerandi peal teatab arvuti, et rohkem enam lugeda ei õnnestu. Kasutaja saab kuidagi pool faili kätte, pakub seda Wordile, see aga fabritseerib vaid mingi segase veateate (näiteks, et nulliga ei saa jagada, mida me isegi teame).

On aga ka selline liik kasutajaid, kes pistavad hommikul oma kõvakettaga varustatud arvutisse flopiketta ja teevad kogu töö selle peal. Varem või hiljem ütleb ketas üles ja kogu töö, muu hulgas see kiire tekst, mis parasjagu käsil oli, on kadunud. Lihtsamal puhul tahab Word kasutada seda ketast ka oma ajutiste failide jaoks ja see saab salvestamise ajaks lihtsalt liiga täis -- mispeale kasutaja veidike paanikasse satub ja igati lahendatavas olukorras oma kirjutatu efektiivselt ära kaotab. (Millal on kaotamine ebaefektiivne? Siis, kui sellega kaasneb palju pusimist kaotamise vältimiseks.)

Milline on aga tõenäosus, et ketas untsu läheb? Alustasin pisikese testiga, nimelt korjasin kokku 40 vana ketast, mis minu lauale unustatud, ja proovisin neid formaatida. Kui see ei õnnestunud või oli ükski bad block, siis läks ketas prügikasti (kusjuures allesjäänutest on ka juba mõni probleemseks osutunud). Tulemus -- prügikast saab kolmandiku kuni poole ketastest.

Tegin statistikat ka firmade osas. Kõige levinumad on 3M (25%) ja Verbatim (18%), kusjuures 3M läheb ca 33% tõenäosusega prügiks, Verbartim DataLife Plus (10% ketastest) aga läks ainult veidi väiksema üldarvu puhul 100% «heade» hunnikusse (NB! Mitte-Plus Verbatim läks pigem prügi hulka). Kahjuks ei olnud testitavate hulgas piisavalt Maxelli, mida ma ise juba aastaid väga heaks pean. Reeglina lähevad prügisse ka firmanimeta kettad ja BASF.

Ei ole veel hilja otsida üles eelmise nädala ÄPst flopireeglid ja need seinale kleepida.

Hetkel kuum