28. mai 1997 kell 22:00

Millised on pangakaartide plussid ja miinused?

Mina kasutan pangakaarte igapäevaselt väga sageli, valdavalt Mastercardi maksekaarti ja tavalist sularahakaarti, millega raha pangaautomaadist kätte saab.

Kaartide puhul on suureks eeliseks see, et ei pea kusagil pangas järjekorras seisma ja tarbetult sularaha kaasas kandma. Iga kell võib sooritada väiksemaid või suuremaid sisseoste, kui kontol muidugi raha on. Need on minu meelest pangakaardi kõige elementaarsemad eelised.

Puudusi on küll esimese hooga raske leida. Maksekaartide süsteem on Eestis juba nii hästi arenenud, et ette heita pole nagu midagi. Välja arvatud ehk see, et kaardid on inimeste hulgas nii populaarsed, et tekitavad samuti automaatide juures teinekord pikki sabasid. See oleks muidugi selline jutumärkides puudus, mis kaardikasutajaid vast väga ei häiri.

Kasutan Hansapanga maksekaarti ja sellega pole siiani mingeid probleeme olnud. Kus makseterminaalid on olemas, seal olen alati maksed normaalselt saanud sooritada.

Maksekaardi eeliseks on eelkõige see, et ei pea sularaha taskus olema -- kõik maksed saab ju teha nüüd kaardi pealt, ei pea eriti mõtlema sellele, kas raha on ja kuipalju teda just parasjagu siin või seal kaasas juhtub olema.

Maksekaardi kasutamine sõltub ju suuresti sellest, kuidas pank on suutnud sellega seonduvad probleemid lahendada. Kuigi kaarte on palju, jätab mõne panga teenindamine soovida. Üle Eesti võiks olla ikkagi üks suur võrk, kus saaks ükskõik millist kaarti kasutada. Seda on püütud teha, aga minu meelest mitte väga edukalt. Väiksemates asulates peavad inimesed liiga tihti automaatide ees järjekorras seisma.

Hetkel kuum