2. juuni 1997 kell 22:00

Euroopa uued suunad

President pakkus mulle peaministri kohta ja ma võtsin selle vastu,? ürtles Lionel Jospin pärast kohtumist president Jacques Chiraciga Elysee palees, mis juhatas sisse kolmanda perioodi viimase 11 aasta jooksul, mil president ja peaminister esindavad erinevaid poliitilisi jõude.

Jospin lubab uue valitsuse kokku panna ühe nädalaga.

Valimiste lõpptulemused näitasid, et sotsialistid ning nende vasakliitlased võitsid 577kohalises rahvusassamblees 273 kohta ning kommunistid 38 kohta. Paremtsentristlik koalitsioon sai 257 kohta.

Valimistulemuste selgudes pidas Chirac pika telefonikõne Helmut Kohliga, samal ajal kui liikmesriikide valitsused püüdsid hinnata, mida valitsuse vahetus Prantsusmaal koos Saksamaal riigieelarve ümber puhkenud poliitilise kriisiga Euroopa majandus- ja valuutaliidule tähendada võiks.

Prantsusmaa valijad lükkasid tagasi ranged kokkuhoiumeetmed, mille eesmärk oli sobitada Prantsusmaa Saksamaa ettekujutusega Euroopast, kus üksnes tugeval majanduslikul alusel olevad riigid saavad pääsu rahaliidu tuumikusse.

Sotsialistid toetavad ühisraha projekti, kuid nõuavad Maastrichti lepingu paindlikumat tõlgendamist. Jospin teatas, et täiendavaid kokkuhoiumeetmeid rahaliidu tingimuste täitmiseks ei tule.

Teatavasti puudutavad tingimused eelarvedefitsiidi, inflatsiooni ja avaliku sektori võla ülempiiri.

Analüütikute sõnul tähendaks see seda, et ?pehmema? valuutaliiduga ühineb selle käivitumise korral suurem arv riike. Nimelt tahavad sotsialistid, et esimeste liitujate hulgas oleks ka Hispaania, Portugal ja Itaalia.

Samuti ütles Jospin, et ei tunne end seotud olevat mullu kokku lepitud Euroopa Liidu stabiilsuspaktiga, mille eesmärk on kontrollida liikmete eelarvedefitsiiti pärast ühisraha käivitumist.

Veel nõuavad sotsialistid poliitilise institutsiooni loomist vastukaaluks Euroopa keskpangale ning ELi solidaarsuse ja kasvupakti koostamist, mis tagaks uute töökohtade loomise.

Sotsialistidel tuleb arvestada ka kommunistidega, kellest sõltub nende enamus parlamendis. Kommunistid on muu hulgas nõudnud eelarvekriteeriumide pehmendamist ning palgatõusu madalama töötasuga töötajatele.

Sotsialistid on lubanud juurde luua 700 000 uut töökohta ning lühendada töönädalat 39 tunnilt 35 tunnile palka vähendamata.

Eile avaldatud andmed näitasid, et tööpuudus langes aprillis kolmandat kuud järjest, kahanedes 0,2 protsendi võrra 3 miljonile. Tööpuuduse määr püsib aga endiselt rekordilisel 12,8 protsendi tasemel. REUTER-ÄP

Hetkel kuum