11. juuni 1997 kell 22:00

Loomade kodus tapmise luba ärritab lihatööstureid

Rakvere lihakombinaadi peadirektori Peeter Maspanovi sõnul on kodus loomade tapmine arenenud riikides väga harv nähtus. «Lihaliidu liikmed on tõsiselt imestunud, kuidas küll sellised otsused sünnivad,» lausus Maspanov. «Ilmselt on ikka väga suur poliitiline surve taga.»

Veterinaarameti peadirektori asetäitja Mati Loidi sõnul oli otsus tingitud asjaolust, et kõigis maakondades pole veel valmis hügieeninõuetele vastavad tapapunktid. Loomapidajatele vastutulemiseks lubatakse veel kuni selle aasta lõpuni tappa loomi ka kodus, kui täita kõik nõuded, mida kontrollib valla loomaarst, lisas Loit.

Eelmise aasta lõpus keelas veterinaaramet kodus tapetud loomade turumüügi ja loomakasvatajad pidid viima loomad tapamajadesse, mis vastasid veterinaarameti esitatud nõuetele.

Lihaliidu andmeil müüakse Eestis 40 protsenti lihast turgudel, 46 protsenti kauplustes ning 14 protsenti muudes kohtades. «Arvestades, et ligi pool lihast läheb nüüd peaaegu kontrollimatult turule, siis paneb väga imestama, kuidas veterinaarameti niisugune otsus üldse võimalikuks sai,» lisas Maspanov.

«Liha on kiiresti riknev kaup ja selle kaudu võib nõrga kontrolli tõttu saada mitmesuguseid haigusi,» rääkis Maspanov.

«Mitte asjata ei kontrolli ju seesama veterinaaramet põhjalikult meid, lihatööstureid, ja ega meiegi tee asjata suuri kulutusi, et oleks garanteeritud toodangu kvaliteet.»

Tekib küsimus ebatervest konkurentsist, sest turul müüvad nüüd sama hinnaga liha need, kes teevad kulutusi kvaliteedile, ja ka need, kes ei tee, ütles Maspanov.

Hetkel kuum