22. juuli 1997 kell 22:00

Mis võib Microsoft Wordil viga olla

Viimaste nädalate kommentaare on läbinud üks vihje -- harilikult tundub arvuti viga olevat hoopis milleski muus, kui esimesel pilgul paistab (nt programmide sagedase nn kinnijooksmise levinuim põhjus on protsessorit jahutava ventilaatori väsimine).

Veel sagedasem probleemideallikas on aga Word või mistahes muu igapäevases kasutuses olev tekstiredaktor. Minu lemmiknäide ja esimene soovitus selle koha peal on rikkis printeri lugu -- nimelt hakkas mõni aasta tagasi üks väike printer tuld vilgutama ja keeldus trükkimast. Hulk hooldusmehi käis kohal kukalt kratsimas ning lõpuks jõudsid nad järeldusele, et ainus lahendus, mis võiks printerit lohutada on lisainvesteering -- tuleb ohverdada raha mälu ostmiseks. Tegelikult oli aga lugu hoopis lihtsam -- printer tahtis võtta paberit käsitsisöödust, sest tekstitöötlusprogrammis oli keegi kunagi kogemata sellise soovi põlistanud.

Samasse punti kuulub ka teine probleem -- nimelt on enamik tänapäevaseid printereid veendunud, et kui talt küsitakse mõnda teist suurust paberit kui see, mis parasjagu kassetis on, siis tuleb seisma jääda ja rõõmsalt tulesid vilgutada.

Kui see on teie eraprinter, siis pole probleem nuppu vajutada ja lasta printeril edasi trükkida. Aga võrguprinter võib seisma panna paljude inimeste töö -- kes kõik tulevad korraga võtma oma ennelõuna jooksul trükitud dokumente ja avastavad, et printer juba hommikust saadik ootamisega tegeleb.

Mind näiteks selline käitumine, kui keegi üritab visalt oma Wordist Letter-formaadis paberile (see on ameeriklaste ettekujutus paslikust kirjapaberiformaadist) trükkida, lihtsalt vihastab.

Viisakas inimene avab kõigepealt Start-menüüst Settings->Printers, valib kasutatava printeri, klõpsab sellel hiire parema nupuga ning valib Properties ja siis kaardi Paper. Seal peaks olema paberisuuruseks A4 ja Paper Source reeglina Upper tray (kui on aga olemas 'Autoselect tray', nt mõnel HP-printeril, siis on ka see hea lahendus -- igal juhul ei tohi seal olla Manual Feed). Nüüd võib selle akna kinni panna (OK-nupp all paremal) ja kui on teisigi printereid, siis protseduuri korrata.

Teine koht on Word. File->Page Setup-menüüs on Paper Size ja Paper Source -- esimene neist olgu A4 ja teine reeglina Default tray (siis kehtib see valik, mille eelmises lõigus paika panime). Seejärel vajutage nupule Default ja vastake OK. Kui peaksite aga kunagi tahtma nimelt käsitsisöödust paberit anda, siis öelge seda vahetult enne trükkimist (File->Print), valides Options ja muutes vastavalt vajadusele Default tray'd (ja katsuge mitte puudutada Properties-nuppu samas ülevalpool, see on juba paigas).

Hetkel kuum