14. august 1997 kell 22:00

Kuidas leida kvaliteetsed rulluisud?

- Lisaks kvaliteetsele asfaldile on rulluisutamisest naudingu saamiseks vaja ka piisavalt head varustust ja kvaliteetuiske.

Mingil juhul ei soovita odavat Taiwani või Hiina päritolu toodet. Kaupmehelt tasub seega esimesena küsida valmistajamaad -- kvaliteetuisud valmivad USAs, Austrias ja Itaalias.

Kindlasti mõtle enne uiskude muretsemist, kus ja kuidas soovid uisutada. Alljärgnevalt annan soovitusi levinumate, st harrastajate- ja treeninguiskude valikuks.

- Rattad

Kõik tuntumad firmad kasutavad polüuretaanrattaid. Ratta suuruseks vali 72--78 mm. Mida suurem diameeter, seda kiirem hoog, aga samas väiksem manööverdusvõime. Ratta kõvaduseks vali 78A--82A (tähistus spetsiaalses duromeetri A ühikus).

Mida pehmem ratas, seda parem haakumine pinnaga. Samas kulub pehme ratas kiiremini.

Jälgi rattal olevat valmistajafirmat. Tuntumad on Hyper, Bullzeye, Kryptonics, True jt.

- Laagrid

Kvaliteetuiskudel on alati ABEC-klassifikatsiooniga laagrid, mis on vältimatu töökindluse ja pikaealisuse tagatiseks.

Siinkohal rõhutan, et kõigil uiskudel kasutatakse 608-tüüpi laagreid (600-seeria, ava läbimõõt 8 mm).

Z või ZZ numbri taga (nt 608ZZ) näitavad olenevalt valmistajast laagri suletuse tüüpi -- tegemist ei ole ebakvaliteetse ja odava laagriga, nagu mõnel pool väidetud. Näiteks NMB 608Z on kvaliteetseim ABEC 5 laager.

- Pidurid

Vali kindlasti uisud, mille pidurisüsteem on tõhusam kui lihtsalt mööda asfalti hõõrduv kummiklots. Sellisteks süsteemideks on P.B.S. (Oxygen, tagumise ratta lisapidurdus), ABT (Rollerblade) ja DBS (Ultra Wheels).

- Garantii

Kindlasti peab rulluiskudel olema garantii valmistusvigade suhtes. Nn märgiuisu tootjad annavad selleks vähemalt kuus kuud.

- Kaitsevarustus

Ka kaitsevarustuse puhul kehtib reegel, et odav pole parim. Vali ainult tuntud uisumärkide lisavarustust. Sõitma minnes ei maksa end üle hinnata -- kasuta alati vähemalt randme- ja põlvekaitseid.

- Hinnad

Kvaliteetsete rulluiskude hinnaskaala algab 1300 kroonist ulatudes üle 3000 krooni piiri. Firmarattad saab kätte alates 50 kroonist üks ratas. Laagrikomplekt (16 tk) maksab alates 275 kroonist (ABEC 1), alates 375 kroonist (ABEC 3) ja 460 kroonist (ABEC 5). Randmekaitsed maksavad alates 180 kroonist, põlvekaitsed alates 260 kroonist komplekt.

- Kaubamärgid

Eestis on kvaliteetsetest firmauiskudest müügil Rollerblade, Oxygen, Bauer, Risport, Ultra Wheels.

Hetkel kuum