18. august 1997 kell 22:00

Börs korrigeeris hindu, tõus aga jätkub

Möödunud nädala algul toimunud tugev korrektsioon ei tulnud ilmselt kellelegi erilise üllatusena. Võib isegi öelda, et kuni reedeni toimus kõik õpikuliku skeemi järgi -- kahepäevane korrektsioon, stabiliseerumine ja väike tõus. Reedel pidi Postimehe ennustuse järgi kukkuma optsioonikirves ning seetõttu peljati tõsist langust. Tegelikkus osutus ennustatust siiski üsna erinevaks.

Pangasektori hinnauperpallid

Eelmisel nädalal oli juttu käibe suurest kontsentratsioonist pangasektorisse. Sel nädalal oli olukord õigupoolest isegi hullem. Hansapanga aktsiale langes 37% käibest, Ühispank, Foreks- ja Hoiupank võtsid igaüks üle 15%, mis ülejäänutele jättis õige vähe.

Suuremate tõusjate hulka jõudis vaid Ühispank. Plusspoolel olid siiski ka Hoiupank, Tallinna Pank ja EVEA Pank. Plussijõudmine polnud kuigi lihtne, kuna nädala alguses olid just pangad (v.a Ühispank) suuremate langejate hulgas ning vaid reedene kiire tõus tõi nad taas positiivsele pinnale. Hansa- ja Forekspank olid sel nädalal kaotajate hulgas hoolimata reedesest tõusust.

Mainitud reedene päev oli üllatuseks, olgu siis meeldivaks või mitte, paljudele. Turg suutis lõppevate optsioonide alusvara neelata ning kardetud languse asemel pangad hoopis tõusid.

Mõningad maaklerid on otse tunnistanud, et Ühispanga sedavõrd kiire tõus teeb neid murelikuks.Ühispank on teatud positiivse stsenaariumi ning küllalt pikaajalise investeeringu puhul üks atraktiivsemaid paigutusi Tallinna börsil. Siiski tundub, et viimase paari nädala agressiivne tõus tugineb investorite liialdatud optimismil. Vähene likviidsus takistab hinnatõusu

Väljaspool pangasektorit enamik aktsiaid langes, ehkki miinused ületasid vaid Leksi ja Klementi puhul 3%. Langusele suutsid vastu seista Fakto ja ESS ning ka farmaatsiatehas tõusis 1,7%. Kahe möödunud nädala suurima langeja Fakto jõudmine suurtõusjate hulka polnud väga suur üllatus, kuivõrd eelmisel nädalal avaldatud andmed automüüjate edukusest realiseerusid tegudeks börsil mõningase hilinemisega. Allpoolmainitud põhjustel on siiski vähetõenäoline, et sellisele tõusule olulist järge tuleb.

Börsil kaubeldavate tootjate-teenindajate vähene edu suve jooksul pole minu arvates tingitud mitte niivõrd ettevõtete nõrkusest (kuigi sel on oma osa) vaid üldisest vähesest huvist pangasektorist väljapoole jäävate aktsiate suhtes. Trendi põhimõttelist muutust pole oodata, kuna väikeste ettevõtete aktsiate napp likviidsus ei võimalda hinna stabiilseks tõusuks vajalikku elavat kauplemist.

Vabaturul on elu muutunud üsna rahulikuks. Ainsana pakkus nädala sees elevust EVP, mis saavutas neljapäeval börsiajaloo life-high 0,44 krooni tasemel, kust ta, tõsi, reedel üsna tugevalt langes. EVP turuhinda mõjutab oluliselt erastamisvara müük, mille eest pool summast võib tasuda EVPdes. Erastamisagentuuri teade selliste tehingute laiendamise kohta oligi hinnatõusu peapõhjuseks ning EVP hinna edasist tõusu võib pidada üpris tõenäoliseks.

Menukaimad vabaturu aktsiad olid Tallinna Kaubamaja ja Rakvere lihakombinaat, neist kaubamaja näitas ka viisakat tõusu. Langejaid oli vähe, kuid see-eest tegi Viru Rand seda põhjalikult. VR on langejate esirinnas olnud juba mõnda aega. Muidu üsna viisakana paistva firma puhul häirib mitmeid spetsialiste nõrk juhtimine ning arvatavasti on see ka aktsia viletsa menu põhjuseks.

Hetkel kuum