19. august 1997 kell 22:00

Euroopa Liidu kiire sügis

Amsterdami juuni tippkohtumisel otsustasid ELi liidrid, et sügisel lahendatakse EMU seisukohalt kaks olulist küsimust: kuidas rahaliidus paremini koordineerida liikmesriikide majandust ning kuidas korraldada monetaar- ja finantsvõimu EMUs. Selles osas töötavad ELi riikide ministrid välja nn majandus- ja rahandusministrite nõukogu (ECOFIN) ja selle komiteede võimu suurendamise ettepanekud.

400 000 elanikuga ELi eesistujamaa Luksemburgi peaminister Jean-Claude Juncker on oma juhtimisperioodi üheks eelistuseks peale olemasolevate prioriteetide valinud nii otseste kui ka kaudsete maksude ühtlustamise teema. Luksemburgil on selleks ka oma põhjus, kuna seda riiki on tihti nimetatud maksuparadiisiks, kuhu näiteks sakslased saavad kapitalimaksu eest pakku minna.

Peale maksude tahab Luksemburg kõne alla võtta ka mitme riigi pakutavad soodustused, mis võimaldavad näiteks Hollandil peibutada oma riiki valdusfirmasid ja Iirimaal tänu oma eristaatusele saada finantskeskuseks. Mõistagi taotleb Luksemburg nende soodustuste kaotamist.

Oktoobris on kavas alla kirjutada Amsterdami kokkuleppele, mille järel see muutub juriidiliseks dokumendiks ja kuulub ratifitseerimisele liikmesriikide parlamentides. Et ratifitseerimine valutult ei lähe, näitab kasvõi asjaolu, et Taani paneb selle kevadel rahvahääletusele.

Peale selle tuleb Prantsusmaa Amsterdamis avaldatud soovi kohaselt Junckeril korraldada töötusealane lisatippkohtumine. Samuti tuleb tal jätkata siseturu täiustamist. DI

Hetkel kuum