26. august 1997 kell 22:00

Ajakirjandusmaja jääb ilma kahest suurest rentnikust

Ajakirjandusmaja haldava kinnisvarafirma Mendelson & Co grupijuht Margus Saar ütles, et rendilepingute ennetähtaegne lõpetamine toimub poolte kokkuleppel. «Kui nad ütlevad, et me läheme järgmisel nädalal ära, on see ETA-le (ajakirjandusmaja omanik -- toim) ja Mendelsonile kahjulik,» tunnistas Saar.

Saar lisas, et Mendelson & Co ei soovi päevalehtede kolimist takistada. Teame, et suur rentnik on kolimas, kuid uut rentnikku me veel ei otsi, lausus Saar.

Gunnar Kobin sõnas, et nii Eesti Päevaleht kui Õhtuleht ostavad endale uue kontoripinna.

Eesti Päevalehe peadirektor Hando Sinisalu lisas, et kontoripinna soetamiseks kavatsetakse võtta pangalaenu. Igakuised laenukulud on enam-vähem võrdsed praegu ajakirjandusmajas makstava rendiga, väitis ta.

Sinisalu sõnul on Eesti Päevalehe rent ajakirjandusmajas kuu eest 100 krooni ruutmeeter. «Ühel korrusel on rent üle saja krooni, teisel alla saja krooni ruutmeeter,» täpsustas ta.

Gunnar Kobin ütles, et kontoripinnad ostavad Eesti Päevalehe ja Õhtulehe kinnisvaraga tegelevad ettevõtted. Lepingud kontoripinna ostmiseks pole tema sõnul veel allkirjastatud. «Lepingute osas detailide täpsustamine käib,» lisas Kobin.

Kobin ei olnud nõus ütlema ruumide ostuhinda. Ta lausus aga, et tehingust moodustab omafinantseerimine kolmandiku ja võimalik laenuandja on Hansapank.

Kobin ütles, et kolimise peapõhjus on ajakirjandusmaja amortiseerumine. Ta lisas, et maja varem hallanud telegraafiagentuuriga (ETA) ei suudetud leida ühist keelt ega sõlmida mõlemaid pooli rahuldavat rendilepingut. Mendelson & Co hakkas haldama ETA valduses olevat ajakirjandusmaja juunis.

Margus Saar Mendelsonist ütles, et enamasti kuni 2000. aastani kehtivad rendilepingud ajakirjandusmajas on riigile kahjulikud ja poolte kokkuleppel sõlmitakse lähiajal uued rendilepingud. «Tahame, et mõlemad pooled mõistaksid mõisteid ühtemoodi ning garantiid ja remondikohustused oleksid täpselt välja toodud,» ütles Saar.

Saar väitis, et ajakirjandusmajas renditakse praegu ruume 90 protsendile rentnikest alla turuhinna. Ta lisas, et keskmine rent ajakirjandusmajas on 50 krooni ruutmeeter kuus. «Kui seal küsida isegi praeguses korras hoone kohta 120 krooni renti ruutmeetrist, ei ole see julm,» lausus Saar. Ta ütles, et mõnes rendilepingus on rendisumma seotud ka tarbijahinnaindeksiga.

Saar ütles, et ajakirjandusmajas on enamikul rentnikest rendi tasumisega probleeme.

Hando Sinisalu kinnitas, et Eesti Päevaleht ei ole rendivõlgnik.

Hetkel kuum