4. september 1997 kell 22:00

Valimiseelne poliitika võib kõigutada usaldust Eesti vastu

Pajula ütles neljapäeval BNSi väärtpaberiseminaril, et Eesti väärtpaberiturgu võivad negatiivselt mõjutada eelkõige riigisisesed ?okid. Ta tõi näiteks lähenevad valimised ja järgmise riigieelarve ümber puhkeva diskussiooni.

Pajula on kindel, et enne 1999. aasta riigikogu valimisi langeb Eestis eelarvedistsipliin, nagu see juhtus Tallinnas enne kohalikke valimisi. Majanduseksperdi sõnul läksid eelmised riigikogu valimised Eestile maksma mitusada miljonit krooni, sest välja maksti pensionifondi reserv. «Kui pauk tuleb, tuleb see ennekõike väärtpaberituru kaudu, kus müüakse ju peamiselt usaldust,» ennustas Pajula.

Ta soovitas ka tähelepanelikult jälgida, kuidas koostatakse riigieelarvet ja Eesti ning rahvusvahelise valuutafondi (IMF) uut memorandumit.

Pajula arvates võivad väärtpaberiturgu negatiivselt mõjutada ka Saksa marga intresside tõstmine ja USA dollari langus, mis võivad ebasoodsalt mõjutada Eesti eksporti.

Hardo Pajula pidas ohtlikuks ka Eesti maksebilansi jooksevkonto defitsiiti, kuid leidis, et Eesti majandusel on juba piisavalt ekspordipotentsiaali selle peatseks ületamiseks.

Hardo Pajula on rahvusvahelise audiitorfirma Price Waterhouse analüütik. Kuni möödunud aasta lõpuni oli Pajula peaminister Tiit Vähi majandusnõunik. Ta lahkus sellelt kohalt, kritiseerides teravalt kaitsetollide sisseseadmise plaani. BNS

Hetkel kuum