7. september 1997 kell 22:00

Hansa-paparazzi'd konkurentide ajujahil

Tõnis Haavel on Ühispanka süüdistanud seitsmes surmapatus. Kui Eesti Pank hiljutise poriloopimise hukka mõistis, teatas Hansapank Eesti peadirektor Indrek Neivelt, et Hansapank pole kedagi süüdistanud ja pank tegeleb klientide teenindamisega. Vaat kus lops!

Hansapankurid on olnud sel aastal kõige agressiivsemad löömamehed pangandusturul. Võib-olla tuleb üllatusena, et I pangandussõja vallandas Hansapank. Täpsemalt panga intressitoodete osakonna juhataja Erkki Raasuke, kes lekitas Äripäevale tugeva võimendusega infot, nagu oleks Tallinna Pank sügavas likviidsuskriisis. Et tegu oli tahtliku aktsiooniga, kinnitab Hansapanga siselehes ilmunud rõõmus teade, et Tallinna Panga kliendid on hakanud intensiivselt neile üle tulema.

Hansapank on Eesti pangandusturul olnud Edukas Esimene mitte ainult kasumlikkuses, vaid ka kõikvõimalikus sahker-mahkeris, mida taganttulijad on püüdnud jäljendada.

Mul tekkis juba ajakirjanikuna töötades küsimus: kuidas ikkagi sai pankrotistunud Tartu Kommertspanga (TKP) Tallinna filiaal Hansapank endale korjata TKP paremad kliendid ja nende abil pururikkaks saada, kui mitmed inimesed ja firmad kaotasid skandaalis kogu oma raha.

Viimasel ajal on Hansapank rünnanud peale Ühispanga ka Tallinna Panka. Haaveli avaldusi lugedes võib teha vaid ühe järelduse: temast on saanud Eesti panganduse truu valvekoer.

Ajakirjanduses on väidetud, et süüdistuste tagamaaks on Hansapanga optsioonikahjumid. Pank on oma optsioonidega läbi kukkunud nii Ühispanga kui Tallinna Panga puhul. Hansapanga rüüsteretked on pahandama pannud isegi panga suuraktsionäri, Hoiupanga juhi Olari Taali. Näiteks siis, kui Hoiupanga ja Tööstuspanga liitumine venis, kirus Taal Hansapanka: «Nad on nagu kaarnad raipe kallal.»

Kui Ühispanga aktsiast rääkida, siis on vajalik esile tuua järgmisi asjaolusid:

1. Ühispanga aktsia hind seisis juuli alguses 54 krooni tasemel, kui Hansapanga ja Hoiupanga aktsiate puhul võis täheldada olulist tõusu. Põhjuseks suurinvestor Ernesto Preatoni müügisurve. Tõenäoliselt ei ole varem ühegi Eesti suurettevõtte 15% osalust müüdud börsi kaudu. Sellised aktsiapakid vahetuvad üldjuhul börsiväliste tehingute käigus. Kui Preatoni oma aktsiatest lahti sai, hakkas Ühispanga aktsia tõusma.

2. Ühispanga esimese poolaasta kasum oli suurem kui 1996. aastal kokku. Ajakiri BusinessWeek hindab firma potentsiaali olulise tegurina viimase kolme aasta kasumikasvu. Ühispanga efektiivsus, mahud ja kasum suurenesid 1997. aasta esimesel poolaastal oluliselt. Pank on aasta esimese kaheksa kuuga teeninud rohkem kasumit kui kogu eelneva nelja tegevusaasta jooksul kokku.

3. Ühispank pole kasumiprognoosi avalikustamisega venitanud. Teatasime juba aasta algul, et uue prognoosi avalikustame pärast poolaastaauditi valmist. Audit lõppes 29. augustil, samal päeval, mil me kasumiprognoosi suurusjärgust avalikkust informeerisime;

4. Hansapank, Hoiupank ja Tallinna Pank lõpetasid Ühispanga aktsiatele optsioonide sõlmimise, sest nad ei osanud hinnata Ühispanga aktsia tõusupotentsiaali. Hiljem selgus, et Hansa- pank ei suutnud hinnata ka Tallinna Panga aktsia tõusupotentsiaali;

5. P/E suhe on küll tore asi, aga turule oli varem teada, et Ühispank oma kasumiprognoosi korrigeerib. Juba aasta alguses hõikasime maha, et meie hinnangul läheb PEPiga liitumine maksma ca 40--50 miljonit krooni. Kinnitasime sedagi, et kahe panga liitumisest peaks tekkima oluline sünergia II poolaastal. Eesti ettevõtete P/E suhe on väga erinev isegi sama tegevusvaldkonna sees. Turul tervikuna on ses suhtes fenomenaalse menuga olnud Rakvere lihakombinaadi aktsia, mille tasuvusaeg on ületanud 50 aastat.

6. Hansapank on oma aktsiale pidevalt turgu teinud oma tütarfirma ASi Flotten kaudu, mis kuulub 100% Hansapangale. Flotteni osalus Hansapangas on ca 5%. Analoogselt tegutseb Hansapank oma teise sidusfirma ASi Prosperitas kaudu. Hansapanga juhtide väitel on tegemist firmadega, mis võimaldavad pangal oma klientidele müüa Hansapanga aktsiaid.

Sama teeb Ühispank oma sidusettevõtte Ühisinvesteeringute kaudu.

Hetkel kuum