8. september 1997 kell 22:00

Äriregistrisse kandmisel ähvardab konto sulgemine

Ühe aktsiaseltsi juht, kes asutas äriseadustiku kohaselt seni tegutsenud ettevõtte asemele samanimelise osaühingu, pidi oma äritegevuses ligi kolm kuud pausi pidama, sest osaühingu konto Ühispangas oli suletud. «Pank ei anna enne raha välja, kui talle on esitatud kandeotsus ja B-kaardi koopia,» seletas sama firmajuht.

Firmajuht viis oma osaühingu äriregistrisse kandmise avalduse äriregistrisse 10. juunil ja sai kandeotsuse kätte alles 2. septembril, ehkki äriseadustiku kohaselt tuleb uue ettevõtte avaldus läbi vaadata kahe nädala jooksul, millele lisanduvad mõned tööpäevad sellest otsusest teatamiseks.

Firmajuhi sõnul on äriseadustik sattunud endaga vastuollu. «Seadus ütleb, et pärast firma asutamist võib firma kohe tegutsema hakata,» lausus ta. «Aga mida ta tegutseb, kui ta ei saa pangast rahagi kätte?»

Firmajuhi sõnul ei saa esitada ka arveid osutatud teenuste eest, kuna arvel peab olema registrikoodi number. «Võib-olla saab sinna kirjutada, et firma on asutamisel, see aga äripartnerile eriti usaldusväärselt ei mõju,» leidis ta.

Firmajuhi sõnul võidavad äriregistrisse kandmise viivitusest ka pangad, sest pankadel on kogu see aeg suur summa raha oma käsutuses.

Tallinna Panga avalike suhete ja reklaamiosakonna juhataja kohusetäitja Signe Parm ütles, et avalduse esitamisel äriregistrisse kandmiseks väljastab linnakohtu registriosakond õiendi, millest selgub konkreetne kuupäev, millal äriühing on esitanud dokumendid äriregistrile menetlemiseks. Tema väitel on äriühingul võimalik vajaduse korral tõestada suhetes kolmandate isikute, sh pangaga, dokumentide õigeaegset esitamist äriregistrile ja puudub äriühingu sundlõpetamise oht.

Ärikonsultatsioonifirma Glandre konsultant Kaire Mäesepp lisas, et kuni uue ettevõtte kandeotsuseni saab tegutseda vana ettevõtte sildi all. Takistusi raha liigutamises võis tekkida alates käesolevast kuust, kui vana ettevõte on likvideerimisel ja uut pole veel jõutud äriregistrisse kanda, lausus Mäesepp.

Justiitsministeeriumi äriregistri talituse juhataja Viljar Peep sõnas, et ta on ülaltoodud probleemist kuulnud, kuid probleemi võimendamiseks pole põhjust. Firma pangakonto blokeerimisel kuni firma äriregistrisse kandmiseni on Peebu sõnul lihtne põhjendus. Tema väitel luuakse palju piiratud vastutusega äriühinguid, mille puhul kapitalimäär on kaunis madal, näiteks 10 000 krooni. Pärast ühte, teadlikult ebaõnnestunud tehingut, see ettevõte kaoks ja jätaks endast järele ainult suured võlad.

Minimaalne summa, mis pangas ettevõtte asutamise ajal kinni on, peab tema sõnul tagama partnerite ja võlausaldajate huvid.

«Kuni registrikande saamiseni vastutab firmajuht isiklikult oma tegevuse eest,» lausus Peep. Ta lisas, et mitte kogu ettevõtte raha pole pangakontol kinni, vaid ainult firma asutamiskapital.

«Asutajad kasutavad niikaua endi pangakontosid,» soovitas Peep.

Hetkel kuum