17. september 1997 kell 22:00

100 miljonit

Tartu ülikooli sihtasutuse usalduskogusse valitud tippärimehed otsustasid ülikooli toetuseks koguda 100 miljonit krooni. Raha loodetakse saada Eestis tegutsevailt ettevõtetelt ja eraisikuilt, samuti arvestatakse Rootsis, Kanadas, Austraalias ja mujal maailmas elavate ning töötavate eestlaste abiga. 100 miljonit on väga suur raha. Sellelt võib hea ärivaistu ja osava investeerimispoliitika korral teenida kopsakaid intresse. Teenitud tulu kulutatakse üliõpilaste ja õppejõudude stipendiumideks ning toetusteks, teadusuuringute finantseerimiseks, tudengite elamistingimuste parandamiseks.

Usalduskogusse kuuluvad ärikorüfeed Jaan Männik (Eesti Telefon), Olari Taal (Hoiupank), Meelis Milder (Baltika), Urmas Past (Alexela) ja edukas suhtekorraldaja Peep Mühls (Hill & Knowlton), vandeadvokaat Uno Lõhmus ja ülikooli prorektor Toivo Maimets. Teades nende meeste haaret ja oskust suurest rahast veel suurem teha, pole mingit põhjust kahelda, et kavandatu ellu viiakse.

Usalduskogu esimeheks valitud Jaan Männik arvas, et raha saadakse kokku mõne aastaga. Järgmise aasta eesmärk on koguda 10--15 miljonit, seejärel peaks laekumiste tempo tõusma. Raskeim on süsteemi käivitamine ja esimeste suurannetuste saamine. Teades aga, kui palju on edukate kaasmaalaste hulgas ülikooli diplomiga inimesi, võib loota aktiivset annetamist. «Olen õppinud Tartu ülikoolis ja loomulikult tahan ma seda kooli aidata,» ütles Urmas Past. Nii mõtlevad sajad vähem või rohkem edukad inimesed.

Hea, et senistest suurim sponsorprogramm Eestis ei pea silmas pelgalt mingi hoone renoveerimist või ausamba uuestipüstitamist, vaid omamaist kõrgemat haridust. Selleta poleks hiigelinvesteeringutel ärikeskuste, kiirteede, lennujaamade, looduskaitsealade ja veel tuhande asja rajamisse erilist mõtet.

Hetkel kuum