1. oktoober 1997 kell 22:00

Hiiu Kalur investeerib külmutusseadmetesse

Uued seadmed võimaldavad külmutada 36 tonni kala ööpäevas. Hiiu Kaluri tütarfirma ASi Dagomar juhatuse esimehe Marek Harjaki sõnul võimaldab uus seade eelkõige suurendada Hiiu Kaluri kasumit. Varem müüsime kala kohe teistele kalatöötlemisfirmadele, kes selle ümber töötasid ja said sealt kogu kasumi endale, ütles Harjak. Tema hinnangul peaks investeering külmutusseadmesse end ära tasuma umbes kolme aastaga.

Kalatöötleja ASi Viru Rand juhatuse esimees Endel Pilder ütles, et kalapüüdjal on targem kala ise külmutada kui see kohe edasi müüa. «Samuti võimaldab oma külmhoone endale kalavaeseks ajaks varu koguda,» lausus ta. «Kogu maailmas on randades külmhooned, kuhu kalavarusid kogutakse.»

Marek Harjaki sõnul püüdis Hiiu Kalur selle aasta kaheksa kuu jooksul 15 protsenti Eesti kilust ja räimest, mis on veidi alla 9000 tonni. Aasta lõpuks püütakse 18 000--20 000 tonni kala. Võrreldes eelmise aastaga suureneb püük umbes poole võrra.

ASi Hiiu Kalur nõukogu esimehe Heino Priimägi sõnul kavatseb Hiiu Kalur tulevikus alustada ookeanipüüki Aafrika lähedal. Samuti kavatseb ettevõte avada oma tehase Venemaal või Ukrainas, kuhu praegu kalatooteid eksporditakse.

Hiiu Kaluri selleaastase käibe ja kasumi prognoos on vastavalt 180 mln ja 8,5 mln krooni. Eelmise aasta lõpetas ettevõte 160 miljoni kroonise käibe ja viiemiljonilise kahjumiga.

Hiiu Kaluri kontserni kuuluvad kala püüdmise, töötlemise ja müügiga tegelevad tütarettevõtted Dagomar, Dagotar, Dagofisk ning Peipsi ääres asuv AS Kalameister.

Hiiu Kaluri aktsiakapitali suurus on 25,5 miljonit krooni.

Hetkel kuum