6. oktoober 1997 kell 22:00

Hermann Reisid kavatseb aktsiad maha müüa

BTI-le kuuluva Skandinaavia ärireisifirma Bennett BTI asepresidendi Anders Berquisti sõnul pole Hermann Reisid neile aktsiate ostmiseks vastavat ettepanekut teinud, kuid juhul kui see tehtaks, oleksid nad asjast huvitatud.

«Igal juhul oleme me huvitatud oma positsiooni säilitamisest Eestis ning kui selleks on vaja reisibüroo Hermann Reisid aktsiaid osta, siis me võiksime seda teha,» märkis ta. Hermann Reisid on BTI liige 1995. aasta jaanuarist.

Karotam lausus, et aja jooksul on BTIga aktsiate müümiseks kõnelusi peetud ja lähiajal plaanib Hermann Reisid konkreetse pakkumuse teha. Samas märkis ta, et BTI ei ole ainus, kellele pakkumus plaanitakse teha. Kellele veel aktsiaid pakutakse, on Karotami sõnul lahtine.

Äripäevale teadaolevalt püüti üle aasta tagasi Hermann Reiside aktsiaid müüa BTI-le koos reisibüroo Wris aktsiatega, kuid tehing jäi katki, sest tingimused polnud Wrisile vastuvõetavad. Mõnedel andmetel on Hermann Reiside aktsiaid pakutud müügiks mitmele lennukompaniile.

Karotam ei nõustunud ütlema Hermann Reiside aktsiate eest küsitavat hinda, kuna see vajab tema väitel täpsemat analüüsi.

Reisibüroo Wris tegevdirektori Erki Urva sõnutsi võiks Eesti suuremate reisibüroode müügihinda pakkuda vahemikku 1--10 miljonit krooni sõltuvalt nende majanduslikust seisust ja olukorrast. «Nii et poleks ka võimatu, et mõne suure büroo tegelik hind oleks vaid üks kroon ja mõne väiksema oma hoopis ulatuks miljonitesse,» lisas ta. Urva sõnutsi müüakse reisibüroode puhul siiski peamiselt vaid kaubamärki, büroode võrku ning olemasolevaid lepinguid.

«Üks asi on firma kaubamärk, kliendid, töötajad jms, mis kahtlemata Hermanni puhul omab suurt väärtust, sest tegemist on ju ikkagi Eesti ühe suurema reisibürooga,» rääkis Urva. Teiselt poolt kujundab firma lõpliku väärtuse Urva sõnutsi tema majanduslik seis -- varad, kohustused, omakapital ja netovara.

Karotami sõnutsi sõltub aktsiate osaline või täielik mahamüümine sellest, kuivõrd kasulik oleks tehing tänastele omanikele ja kuivõrd huvipakkuv investorile.

Hermann Reisid on eelmise aasta kogumüügi põhjal Estraveli, Baltic Toursi ja Wrisi järel neljandal kohal. Hermann Reiside eelmise aasta kogumüük oli 65 miljonit krooni, selle aasta esimese poolaasta kogumüük 42 mln krooni. Aasta lõpuks prognoosis Karotam firmale 80 miljoni krooni suurust kogumüüki. Esimese poolaasta kasum oli 800 000 krooni.

Hermann Reiside aktsiatest ligi 80% kuulub Arvi Karotamile, ülejäänud viiendik jaguneb firmas töötavate Marianne Kirchbaumi ning Talvi Mossi vahel. Ettevõtte aktsiakapital on 900 000 krooni.

Hetkel kuum