9. oktoober 1997 kell 22:00

Amnestia pistiseandjatele

Tallinna linnaametnik on kui kuri koer, kellest möödumisel peab sul kont taskus olema. Selleks, et maa erastamise dokumendid ametnikust kiiresti mööda läheksid, tuleb talle rahapakk hambusse torgata.

Olukord Tallinna linnavalitsuses on mäda, kogu maade tagastamise ja erastamise protsess haiseb korruptsiooni järele. Kinnisvarafirmad planeerivad oma arendusprojektide eelarvesse altkäemaksu. Linnakodanikud on aastate viisi pidanud taluma Tallinna bürokraatide mõnitavat ja ükskõikset suhtumist.

Midagi on süsteemis ja juhtimises väga valesti, kui linnaplaneerimisameti kenad daamid hakkavad ennast alles siis liigutama, kui inimene on enda vajalikkust Lydia või Carl Roberti vahendusel tõestanud.

Naiivne oleks soovida, et midagi muutub, kui protsessi juhivad abilinnapea Mait Metsamaa sugused inimesed. «Kuidas ta saab nii loll olla,» kommenteeris Metsamaa altkäemaksu võtmise üles tunnistanud linnametniku Arvi Kivimägi käitumist.

Ainult paadunud pätt või korruptant võib seaduse rikkumise üles tunnistanud inimese kohta öelda, et see inimene on loll. Toimetusele tundub, et oma süü üles tunnistanud Kivimägi on linnavalitsuses üks ausamaid töötajaid.

Üks põhjus, miks korruptsioon Tallinnas vohab, on see, et maa erastamine ja tagastamine on tehtud äärmiselt keeruliseks ja aeganõudvaks. See panebki inimesi rahakoti raudu avama ja bürokraate määrima.

Alates 1991. aastast, kui maareform käivitati, on Tallinna linnavalitsusse esitatud üle 15 000 ostueesõigusega erastamise taotluse. Tänaseks on neist erastamislepingute sõlmimiseni jõutud ainult 200 korral.

Maareformi kiirus on Tallinnas praegu selline, et iga üheksa päeva järel sõlmitakse erastamisleping. See oleks normaalne, kui maareformiga tegeleks ainult üks inimene. Tegelikult on aga selle töö peale palgatud terve armee bürokraate.

Arvud näitavad, et maareformi edendamisega on Tallinna linnavalitsuses asjad väga hullud. Isegi tigu oleks linnavalitsuse kabinettide vahel võimeline kiiremini liikuma, kui liiguvad maareformiga seotud dokumendid.

Selleks, et korruptsioon väl-ja juurida, tuleb lihtsustada maade erastamise ja tagastamise protseduuri ning kogu maareformiga seotud asjaajamine tuleb delegeerida linnaplaneerimisameti ja omandireformiameti asemel kinnisvarafirmadele. Linn peaks maatükile määrama hinna ja sellega peaks tema osa maareformi läbiviimisel piirduma.

Linnaametnike korralekutsumiseks peab aga politsei hakkama korrumpeerunud ametnikke kaardistama. Selleks tuleb näiteks järgmise aasta 1. juulini kuulutada välja amnestia kõigile pistiseandjatele.

Kui altkäemaksu andja tuleb selle aja jooksul kaitsepolitseisse ja tunnistab oma teo üles ning teatab, kellele ja millise summa ta pistist andis, siis neid altkäemaksu andjaid ei karistata. Nii saab teada nende ametnike nimed, kes on altkäemaksu võtnud.

Isegi kui konkreetseid pisti-sevõtmise juhtumeid ei suudeta hiljem kohtus tõestada, siis on vähemalt teada ametnikud, kes on maiad ümbriku teel pakutavate kroonide peale. Sellised ametnikud on Eesti julgeolekule sama ohtlikud kui endised KGB kaastöötajad, kes hiljuti kaardistati.

Toimetus on veendunud, et altkäemaksu andmist on võimalik avastada ja korrumpeerunud ametnikke on võimalik ka karistada. Selleks tuleb ainult vaeva näha. Seni pole politsei, linnajuhid ja poliitikud soovinud ennast sellega vaevata.

Hetkel kuum