13. oktoober 1997 kell 22:00

Kohus uurib

Eile jätkunud riigikogu liikme ja endise Lääne-Eesti Panga (LEP) Haapsalu filiaali juhataja Heiki Kranichi kohtuprotsess näitas taas, et kohus peab heastama kohtueelse uurimise vajakajäämisi. Pärast LEPi juhatuse aseesimehe, praegu vahi all viibiva Raul Laose ütlusi tunnistajana otsustas kohus, et uuesti tuleb üle kuulata LEPi juhatuse esimees Aare Sosaar.

Ehkki Kranichi protsessi istungitel on pidevalt läbi käinud Sosaare nimi, lahutati Sosaare ja Kranichi kriminaalasi arusaamatutel põhjustel juba 1994. aastal. Kui Kranichi kriminaalasi jõudis kohtusse läinud suvel, siis Sosaare kriminaalasjast pole siiani midagi kuulda. See näitab seda, et kohtueelne uurimine on olnud puudulik. Iseasi, kas selle taga on uurijate soovimatus asjasse süvenda või lihtsalt küündimatus keerulistes asjades selgust luua.

Midagi analoogset toimub ka Tartu Kommertspanga endise juhi Kaarepere kriminaalasjaga. Vihjeid Kaarepere süüst ja võimalikust vangiminekust tehti juba 1992. aastal, ent mingit edasiminekut pole siiani näha. Vastupidi, kohtus ilmusid ootamatult välja kilesse pakitud materjalid, mille hindamiseks polnud võimalust ei kohtul ega kaitsjatel. Sealt alates pole juba enam kui poole aasta jooksul suudetud süüdistusega uuesti välja tulla.

Samalaadseid kohtuasju on hulgi. Nii politsei kui prokuratuur on põhjendanud oma suutmatust sellega, et vähegi asjatundlikud uurijad lahkuvad riigiametist väikese palga tõttu. Taas on põhjust kõnelda riigi prioriteetidest. Kas riigil on kasulikum ametis hoida võimekat, 25 000kroonise kuupalgaga juristi, kes suudab aastas mitu kriminaalasja edukalt lõpuni viia, või tasub jätkata viie keskpärase, 5000kroonise palgaga juristiga, kelle läbiviidud kriminaalasjad kohtus venima jäävad ja aina rohkem riigi raha raiskavad?

Hetkel kuum