13. oktoober 1997 kell 22:00

Venemaa pakub kokkulepet

Läti rahandusministeeriumi riigisekretär Valentina Andrejeva ütles, et sel juhul maksab Venemaa Lätile välja kõik võlad, mis tekkisid NSV Liidu lagunemise ja iseseisva Läti riigi taastamise ajal. Kokkuleppe projekt esitati Riias Läti-Vene valitsustevahelise komisjoni finants- ja varaekspertide töögrupi kohtumisel.

Andrejeva toonitas, et sellele kokkuleppele allakirjutamise peavad otsustama Läti valitsus või parlament.

Projekt näeb ette, et Läti loobub igasugustest nõuetest endise NSV Liidu kinnis- või vallasvarale, mis asus välismaal enne 1991. aasta 1. detsembrit, sealhulgas kullavarudele, vääriskividele ja valuutale, samuti teistele riikidele antud laenudele. Selle vara õigusjärgseks omanikuks tunnistatakse Venemaa.

Läti nõustumise korral kohustub Venemaa maksma Lätile võlad, sealjuures keskpankadevahelistest kohustustest tulenevad võlad, mis tekkisid 1992. aastal. Need moodustavad ligikaudu 900 miljonit rubla 1992. aasta kursi järgi, mis on praeguses vääringus 9,3 miljonit USA dollarit.

Samuti maksaks Venemaa välja ka Läti elanike raha, mis jäi endise NSV Liidu välismajanduspanga, tööstus- ja ehituspanga ning riigipanga valuutakontodele. BNS

Hetkel kuum