14. oktoober 1997 kell 22:00

Lõhkeainetehas ehitati turbakombinaadi lattu

Asukoht:- Sirgala

Tellija:- OÜ Dynamit Nobel Eesti

Peatöövõtja:- EPE Ehitus

Suuremad alltöövõtjad:- AS Ero, AS Elero

Projekteerija- Eesti Põlevkivi

Tööde kestus:- november 1996--oktoober1997

Ehitusmaksumus:- 25--30 miljonit krooni

Sirgala metsade vahel lookleb raudbetoonist tee. Sohu 800 raudbetoonvaiale on püstitatud Oru turbakombinaadist toodud angaarid, milles asub nüüd Euroopa suurima võimsusega emulsioonlõhkeainete tehas.

Eelmise aasta sügisel alustati kiirustades ehituse ettevalmistustöödega. Raudbetoonvaiu hakati maasse lööma enne projektile vajalike kooskõlastuste saamist ja ehitajale ametliku ehitusloa andmist. Kohalike võimudega oli vaid suuline kokkulepe. Selle avastas ka veebruaris kontrolli teostanud majanduspolitsei. Korrektselt sai ehitustöid jätkata alles aprillis.

Objekti ehitusliku osa projekteeris Eesti Põlevkivi, lähtudes Saksa Dynamit Nobeli etteantud tingimustest. Saksa pool määras hoonete nomenklatuuri, gabariidid ja koormused. Ka ehituse peatöövõtja oli Eesti Põlevkivi enda ehitusfirma EPE Ehitus. «Milleks võtta võõras ehitusfirma ja oma inimesed lahti lasta,» põhjendas Eesti Põlevkivi arengudirektor Ago Siim tuntumatest ehitusfirmadest loobumist.

Tehase tootmishooned on metallkarkassangaarid. Ehituskulude kokkuhoidmiseks kasutati endisi Oru turbakombinaadi laohooneid. Need monteeriti Orus maha ja toodi Sirgalasse. Saksamaal toodetud viilkatusega angaarid vajasid pärast uuesti kokku monteerimist ka tänapäeva nõuete kohast soojustust. Olmehooned on laotud telliskivist. Kuna lõhkeainet veavd karjääridesse suure raskusjõuga veokid, viib tehase juurde 22 sentimeetri paksusest raudbetoonist valatud tee.

Tehase ehitusmaksumus oli 25--30 miljonit krooni, kogu lõhkeainetehase projekti maksumus on koos seadmete ja personali väljaõppega 140 miljonit krooni.

Hetkel kuum