14. oktoober 1997 kell 22:00

Valitsus taotleb eluaseme remondi laenu intressi maksuvabaks

Valitsuses eile teadmiseks võetud ettepanekute järgi peab eluasemereformi kiirendamiseks looma ka garantiifondi nende tarbeks, kelle elukoha turuväärtus pole piisav pangalaenu tagatiseks, ütles majandusminister Jaak Leimann.

Ministri sõnul tuleks selleks eraldada vahendid 1999. aasta riigieelarvest.

Peale elukoha ostmise ja remondi soodustamise kavandab valitsus muuta paindlikumaks maa kinnistamise, et korterid saaksid kinnisvaraks.

Leimann märkis, et Eestis on veel umbes 100 000 õigusjärgsete omanikega majade üürnikku, kes pole saanud oma EVPsid kasutada korterite erastamiseks. Nii on nad kaotanud teistega võrreldes keskmiselt 10 miljardit krooni, ütles ta.

Valitsus tahab Leimanni sõnul seega eraldada 1999. a eelarvest nimetamisväärse summa kohalikele omavalitsustele munitsipaalkorterite ehitamiseks.

Majandusminister avaldas arvamust, et eluasemereformi edendamiseks kuluv summa võib küündida sadadesse miljonitesse kroonidesse.

Kui arvestada toetusena ühe keskmise korruselamu renoveerimise hinda, peaks Leimanni teatel riigi abi küündima 40 mld kroonini, mis on 2,5 Eesti eelarvet ja pole seega mõeldav.

«Ma ei näe teist võimalust, kui näha ette toetussummad 1999. a eelarvest,» tunnistas Leimann siiski.

Ka tahab valitsus elamureformi edendamisel vabastada üürid järk-järgult piirmääradest, nagu on tavaks vaba turumajandusega ühiskonnas.

Valitsuse ettepanekud on koostatud suvel valminud laiapõhjalise asjatundjate komisjoni mahuka analüüsi järgi, milles käsitleti kompleksselt kõiki eluasemereformiga seotud probleeme alates omandisuhetest ning lõpetades rahastamise ja tulevikuvisioonidega.

Majandusministeerium töötab teiste ministeeriumitega koostöös välja seadusemuudatused, mis lubaksid kinnitatud ettepanekuid ellu viia ja esitab eelnõu tuleva aasta esimesel poolel. BNS

Hetkel kuum