20. oktoober 1997 kell 22:00

Leedu tõrjub Kunda tsementi oma siseturult

«Nad tahavad oma tsemenditööstust hoida,» lausus AS Kunda Nordic Tsement peadirektor Jan Owren. «Nad ütlevad, et sellised on reeglid Leedus ja kogu lugu.»

Owren ütles, et Kunda Nordic Tsemendil on toodangu kohta litsents Eestis, Saksamaal, Poolas, Belgias, Hollandis ja mujal. Meie tsemendi kvaliteet vastab Euroopa standarditele ja on tasemel, kuid Leedu ei taha seda asjaolu aktsepteerida, märkis peadirektor Owren.

Kunda Nordic Tsemendi eksport Leedusse moodustab umbes viiendiku ettevõtte poole miljoni tonni suurusest aastasest ekspordimahust. Firma ekspordib kokku 75% kogu toodangust.

Suvel Leedus vastuvõetud kohaliku tsemendistandardi järgi on leelisesisalduse piirnorm 0,8%. Kunda tsemendis on see näitaja 1,0--1,1%.

Owren ütles, et Kunda Nordic Tsemendi toodetava tsemendi tooraines on lihtsalt leelise sisaldus suurem, kuid see pole saanud takistuseks Euroopasse müües.

Kunda Nordic Tsemendi juhatuse liige Aadu Kana ütles, et Kunda tsemendile sobimatud parameetrid on Leedu kehtestatud standardisse pandud teadlikult.

«See on leedulaste omavoli, eurostandard seda ette ei näe,» ütles Kana.» Eesti tsement vastab eurostandardile ning ükski riik ei saa selle importi keelustada.»

Peale selle on Leedu kehtestanud Leedusse imporditavale tsemendile miinimumhinna, mis on 160 litti ehk 560 krooni tonni pealt. Tsemendi tegelik ekspordihind on aga madalam.

Kana rääkis, et kehtestatud piirhindade tõttu pidid maaletoojad maksma riigimakse suurema summa pealt, kui on imporditava tsemendi tegelik väärtus, ja sattusid seetõttu rahalistesse raskustesse.

Leedu tsemenditööstus on oma tootmismahult sarnane Kundaga. Tootmismaht on mõlemal tehasel umbes 700 000 tonni aastas.

Samas märkis Owren, et kui asjad jäävad nii, nagu nad praeguse seisuga on, tuleb Kunda Nordic Tsemendil leida alternatiive, et Leedu turule jääda. Ta märkis ühe võimalusena valmistada Leetu eksporditavat tsementi sisseostetud toormest, mis on kallim. «Meie kasum Leedus jääb seetõttu väiksemaks,» lausus Owren. «Selge on see, et me ei hakka tegema kahjulikku äri,» lisas ta.

Hetkel kuum