26. oktoober 1997 kell 22:00

Euroopa Liit otsib laienemiseks keskteed

Liikmesriikide konsensus on vajalik detsembris Luksemburgis toimuvaks tippkohtumiseks, mille peateema on liidu laienemine. Kohtumisel esitatakse osadele liikmekandidaatidele Ida-Euroopast ametlik kutse läbirääkimiste alustamiseks.

Mõned riigid, eelkõige Rootsi ja Taani, on hoiatanud, et vähimgi viide tagasilükkamisele võib vähemedukais taotlejariikides põhjustada arvamatuid poliitilisi ja psühholoogilisi tagasilööke.

Ministrid kinnitasid, et püüavad leida keskteed, mis kajastaks kõigi liitu pürgijate taotlusi. Siiski jäädakse Euroopa komisjoni soovituse juurde kutsuda esimeses järjekorras läbirääkimistele Poola, Ungari, Sloveenia, Eesti, T?ehhi ja Küpros.

«Ühtede esiletõstmine ei tähenda teiste diskrimineerimist,» ütles Euroopa komisjoni president Jacques Santer.

Kandidaatide poliitilised ja majandusreformid on kõik eri kaugusel ja on loomulik, et mõned on ELi standarditele lähemal kui teised. Vastupidist teeselda oleks mõttetu.

«Regati idee on uputatud,» ütles Briti välisminister Doug Henderson, viidates purjeregati paralleelile ettepanekuga läbirääkimiste ühisstardist.

Kreeka ja Rootsi jäid siiski oma varasemale seisukohale. Ka Taani välisminister Niels Helveg Petersen hoiatas uute eraldusjoonte tekkimise eest Euroopas.

Doug Henderson rõhutas, et esimesest voorust välja jääjatele tuleb edastada selge sõnum, et tuleb ka nende aeg. Selleks toetavad liikmesriigid tulevast aastast Euroopa konverentsi asutamist, kuhu kutsutakse kõik kandidaadid.

Samas ei valitsenud liikmesriikide hulgas üksmeelt Türgi kutsumise suhtes konverentsil osalema. Idee vastu olid Kreeka ja Saksamaa, poolt Suurbritannia ja Prantsusmaa. REUTER-ÄP

Hetkel kuum