29. oktoober 1997 kell 22:00

Kas toimunud sündmused mõjutavad firma tegevust?

Ei ole mõju avaldanud. Meil ei ole kavatsust laenata Eesti turult raha juurde. Samuti on meie laekumised enamasti kõik valuutas ja nad on valuutakontodel. Me ei ole finantsinvesteeringuid püüdma läinud ja firma strateegias ei ole sellel üldse mingisugust olulist kohta. Igapäevane tegevus on meil piisavalt hästi kindlustatud.

Need summad, mis meil Eesti kroonides on kontodel ja mida me kasutame, on suhteliselt väikesed ja seetõttu igasugused kursimuutused ei ole meile tõsine oht.

Kui peaks midagi juhtuma krooniga, siis muidugi raamatupidamislikult tekib meil suur kahjum.

Absoluutselt ei mõjuta. Oleme selle kõige, ka krooni devalvatsiooni vastu ennast kindlustanud. Vajalikud laenud on ka kõik juba võetud ja intressid kokku lepitud. Intresside tõstmised on ajutised nähtused, nii kaua kui börs hüpleb ja kõigub. Kui see üheksas laine üle ära käib, siis asi rahuneb, kui muidugi kroon vastu peab. Isiklikult mind need sündmused otseselt ei puuduta. Normaalsel inimesel ei ole ju seda raha. Kui oleks vaba raha, siis võib-olla puudutaks, aga praegu olen piisavalt võlgu ja selles suhtes olen väga rahulik. See näitab veel kord, et inimestele on kasulik võlgu olla.

Meie firma tegevust need viimaste päevade majandussündmused ei mõjuta. Ise loodan, et minu analüüsioskus on niivõrd hea, et need sündmused ei mõjuta tulevikus oluliselt ka meie firma müügipoliitikat. Kõik firmasisesed investeeringud, kõik pankadega tänaseks päevaks allakirjutatud laenud kehtivad, ostuturul praegu mingisugust muutust ei ole. Me siin ehitame, toodame ja müüme samamoodi edasi.

Eile (teisipäeval -- toim.) helistasid EBRD suured direktorid ja küsisid, et mis nüüd siis saab. Ma arvan, et mis siin ikka saab juhtuda. Inimene ostab leiba ja saia ikka edasi ja liha ka sinna kõrvale. Need, kes aktsiaturgudel kaotasid, moodustavad tegelikult 5--6% Eesti elanikkonnast ja nii palju nad nüüd ei kaotanud, et nad enam süüa ei jõua osta.

Läbimüük on küll vähene-nud, aga ma ei julge väita, et see on nendest sündmustest põhjustatud. Kuulsin, et automüüjatel on asi veel hullem. Kauba saamine on neil raskendatud, sest liisingufirmad on neile võlgu ja nemad on omakorda tarnijatele võlgu. Meil on aga liisingumüük suhteliselt väike. Oleme orienteeritud paneelmajade elanikele ja ma arvan, et meie kliente börsimängud eriti ei mõjuta.

Kui laenuintress läheks tagasi 36% peale, nagu oli kolm aastat tagasi, kui me alustasime, siis tuleks küll vere maitse suhu, aga kui ta tõuseb 18 protsendilt 20 peale, siis seda nii väga ei tunne.

Ma ei julge öelda, et need sündmused meie äri kuidagi mõjutaksid. Kui see kriis hakkab kajastuma palkades, siis on oodata ka mingit tagasilööki.

Hetkel kuum