5. november 1997 kell 22:00

Hamburg tahab ametiliidule ministeeriumi esindusmaja

Tööandjate ühenduse keskliidu juhatusse kuuluv õliliidu tegevdirektor Enn Pärn lausus, et Toompeal aadressil Kiriku 6 asuv hoone oleks vägagi sobilik tööandjatele, kes otsivad juba pikemat aega sobilikku esindusmaja.

Arvi Hamburgi sõnul võiks maja jääda energeetikaliitude katusorganisatsiooniks, kus alaliitude esinduste kõrval oleks saal nõupidamiste ja vastuvõttude korraldamiseks ja mõned külalistetoad. Kes sel juhul maja haldajaks jääb, on veel lahtine, lisas ta. Võib luua uue haldusüksuse või siis sõlmida iga rentnikuga eraldi lepingu, mis aga Hamburgi sõnul pole arukas.

Majandusminister Jaak Leimann on Kiriku tänava esindusmaja kohta öelnud, et sellist suurte ja kõrgete tubadega uhket lossi pole ministeeriumile vaja. Kunagi asus selles kaubandusministeerium, enne seda kuulus maja baltisakslastele, kes selle Eesti riigile müüsid. Praegu asub muinsuskaitse all olevas majas Arvi Hamburgi juhitav energeetikaosakond.

Valitsuse korralduse alusel peavad kõik ministeeriumid tegema detsembriks ettepanekud ebaotstarbekast riigivarast loobumise kohta. Ülearune vara müüakse enampakkumisel, antakse kohalikule omavalitsusele vms.

Majandusministri nõuniku Anti Alberi sõnul on maja säilinud ainult tänu Hamburgile, kes on osanud küsida remondiraha väljastpoolt riigieelarvet energeetikaliitude käest. Seepärast võiks maja teatud tingimustel tasuta energeetikaliitudele anda, sest ka linnavalitsusel poleks sellise hoonega midagi teha, märkis Alber.

Arvi Hamburg kinnitas, et sel ja eelmisel aastal on mõned liidud maja remonti toetanud umbes miljoni krooniga. Toetajate nimesid Hamburg ei öelnud, kuid lisas, et otse ei ole riigiettevõtted maja remondi tarvis raha andnud.

Õliliidu tegevdirektori Enn Pärna sõnutsi on aga raha tulnud mõnest Eesti kütusefirmast, mitte otse õliliidult.

Riigikontrolli peakontrolör Rein Randma sõnas, et ei saa eetiliseks pidada, kui riigivalitsemist finantseeritakse täiendavalt eraõiguslike asutuste poolt. «Kui selliseid fakte täheldatakse, oleme alati nõudnud selle lõpetamist, ehkki otseselt ei saa väita, et see on seaduserikkumine,» tõdes Randma.

Riigikontroll kontrollis majandusministeeriumi sel kevadel. Kiriku tänava esindushoone kohta tal märkusi ei olnud.

Hetkel kuum