5. november 1997 kell 22:00

Naaberbörsid pohmeluses

Läti börsi nädala algul juurutatud kauplemissüsteem vaevleb veel sünnitusvaludes. Käibed on madalad (247 000 latti), maaklerid on närvilised ning otsivad kauplemiseks õiget taktikat. Ollakse ka ehmatunud turu kõrgest volatiilsusest ning kuna oma tarkust kipub nappima, piilutakse, mida tehakse teistel Euroopa turgudel. Börsiindeks tõusis eile 1,71 protsendi võrra 436,54 punktini. Turuliider Unibanka langes 7 santiimi, 4,09 latini.

Ehkki börsikriis möödus Leedus kergelt, pole Vilniuse börs pääsenud krahhijärgsest pohmelusest. Hinnad langesid ka teisipäeval ning börsi käive langes napi 500 000 litini. Aktiivseim oli taas Hermis, mille hind püsis muutumatuna. Pole veel päris selge, mis suuna Hermis võtab, ehkki suur osa maaklereid peab praegust hinnataset küllalt atraktiivseks. Ilmselt jääb turg lähikuudel üsna igavaks, kuna välisinvestorite lahkumisest tingitud rahapuudus suuri hinnamuutusi ei luba.

Vene väärtpaberiturul jätkus sihitu ning aeglane kauplemine. Krahhiaegsete tehingute lõpetamine kestab ilmselt veel kuni järgmise nädalani ning seni jääb enamik suuri tegijaid turult kõrvale. Loidust lisavad ka lähenev pikk pidune nädalavahetus. Kauplemist ei suutnud elavdada isegi Jeltsini dekreet, mis avab naftafirmad suurematele välisinvesteeringutele. Maaklerite sõnutsi ei juhtu lähiajal turul mitte midagi, kuna kõik osalised on veel börsikrahhi mõju all.

Ehkki järjekordne langus Hongkongi börsil ja konflikt Iraagis rikkusid põhjalikult investorite tuju, sulgusid USA väärtpaberiturud teisipäeval mõne pügala võrra kõrgemal. Ka käive oli kuu keskmisest tugevam, ehkki möödunud nädala aktiivsus hakkab tasapisi taanduma. Suurematest firmadest langes Intel pärast teadet, et Aasia kriis hakkab ka tema kasumitele mõju avaldama. Analüütikute hinnangul peaks viimase mõne aasta hoogne kasvutempo lähemas perspektiivis läbi olema ning hinnad hakkavad stabiliseeruma.

Hetkel kuum