6. november 1997 kell 22:00

Börs hakkab tõusma järgmise aasta alguses

Eile kordus Tallinna väärt-paberibörsil must neljapäev. Olulisemate börsiettevõtete aktsiate hindade muutust kajastav Äripäeva indeks kukkus eile 14,86%, jäädes pidama 845,17 punktil.

Börsilanguse peamine põhjus oli väikeinvestorite paanika ja pankade repoportfellide sundmüük. Repoportfellide müügile viitab suuremate pankade aktsiate hinna väga suur langus. Laenu on võetud aga just juhtivate pankade aktsiate tagatisel. Aktsiahindade kukkumisele aitas kaasa see, et eile ostuhuvi puudus.

Toimetuse hinnangul on Tallinna börsil aktsiahindade tõusu oodata alles järgmise aasta alguses. Tõenäoliselt pole väärtpaberiturg veel põhjas ära käinud ja madalaim piir, kuhu Äripäeva indeks võib kukkuda, on kuskil 750 punkti kandis.

Aktsiahindade tõusu ei ole lähinädalatel oodata, sest kohalikel investoritel -- eeskätt pankadel -- ei ole börsi mõjutamiseks piisavalt raha. Välisinvestorid on aga oma portfellid Eestis likvideerinud ja on praegu äraootaval seisukohal. Kohalikud pangad ja välisinvestorid on aga ainsad, kes on võimelised aktsiahinnad uuesti üles viima.

Kohalikud pangad ei suuda käesoleval aastal langustrendi murda, sest välisraha laenamine on muutunud usalduse vähenemise tõttu pikaajalisemaks ja prognoositust kallimaks. Kui pangad hakkaksid rohkelt raha sisse laenama, siis vähendaks see nende kasuminumbreid, mis samuti ei mõjuks börsile turgutavalt.

Välisinvestor ei ole aga Eesti turule tagasitulekust praegu huvitatud, sest väljaspool Eestit on hakatud kahtlema meie fundamentaalnäitajate positiivsuses. Nad ootavad arvatavasti ära, millisteks kujunevad Eesti käesoleva aasta makromajanduslikud näitajad. Välisinvestoritel on praegu ka tegemist teiste arenevate turgudega, nagu Kagu-Aasia ja Ladina-Ameerika, kus samuti valitsevad ärevad meeleolud.

Kui selle aasta makroma-janduslik pilt on positiivne, siis välisinvestorid taastavad siin oma positsioonid, sest Eesti aktsiad on muutunud odavaks ja välisinvestoritele atraktiivseks. Börsi tõusule viitab paljude ettevõtete väga madal P/E suhe, mis ei tohiks jätta investoreid ükskõikseks. Kiirelt areneva majanduse jaoks on ettevõtete alla kümne jääv P/E suhe liiga madal.

Makromajanduslikud näitajad on Eestil samuti head ja mingeid olulisi tagasilööke selles osas ei tule. Majanduskasv ületab kõik prognoosid ja enamik ettevõtteid lõpetab aasta edukalt. Börsilangus võib mõjutada väheste ettevõtete majandustulemusi, sest firmade osa, kes on oma käibevahendid börsile suunanud, on väike.

Paanikast haaratud investori-tel soovitaks aga enne aktsiate müümist võrrelda aktsiahindade praegust taset aasta algusega ja nad näevad, et sellel ajal börsile investeeritud summad on vaatamata kahele mustale neljapäevale normaalselt kasumit teeninud.

Need, kes soovivad oma vaba raha pikaajaliselt kuhugi kasulikult paigutada, peaksid kaaluma viimastel nädalatel oluliselt odavnenud börsiettevõtete aktsiate ostmist. Seda tuleks aga kindlasti teha oma, mitte laenatud raha eest.

Hetkel kuum