12. november 1997 kell 22:00

Kulla hind uuendas 12 aasta rekordit

Jätkuv Kagu-Aasia finantskriis ning segadused Jaapani majanduses, selle mõju Ladina-Ameerikale ning sealt omakorda Põhja-Ameerika mandrile viitavad Euroopa valuutadele kui ohutuimatele. Saksa marga kurss on dollari suhtes tõusnud alates juuli keskpaigast, Kagu-Aasia kriisi alguspäevilt, peaaegu 10 protsenti. Suurbritannia nael on tõusnud jeeni suhtes viimase viie aasta kõrgeimale tasemele. Naela-jeeni fenomeni üheks põhjuseks on kindlasti intressimäärade kontrast (Jaapani keskpanga intress on kõigi aegade madalaim 0,5%, Inglis Pank tõstis nädalapäevad tagasi baasintressi 7,25 protsendini). Inflatsiooniline surve Suurbritannias on küll ikka veel tugev, kuid kaugeltki mitte nii suur kui augustis. Eilse USA föderaalreservide poliitikat kujundava vabaturu komitee istungi vastu oli huvi tavapärasest tagasihoidlikum -- analüütikud olid peaaegu üksmeelsel arvamusel, et seekord Fed intressimäära ei tõsta.

Dollar alustas Euroopas Saksa marga suhtes penni võrra kõrgema kursiga kui Aasia turgudel -- 1,714 DEMi ehk 13,71 krooni. Naelsterlingi liikumine ühes ja jeeni liikumine vastassuunas toetas ka dollarit, mis viis dollari kursi õhtuks üle 1,72 marga taseme ja oli Euroopa turgude sulgudes 1,724 DEMi (13,79 krooni).

Eile pääsesid liikvele kuuldused, et Saksa liidupank olevat osa oma kullareservidest müünud. Buba lükkas küll kuuldused ümber, kinnitades, et liidupank on kulda välja laenanud, mitte aga müünud. Buba avaldusele vaatamata langes kulla hind 12 ja poole aasta madalaimale tasemele -- 308,15 dollarini unts.

Hetkel kuum