16. november 1997 kell 22:00

Repotehingud rahule

- Viimaste nädalate olulisemad sündmused Eesti majanduselus on nii või teisti keerelnud ümber börsi ning olnud aktsiatega seotud.

Möödunud nädalal saab sellest rivist selgesti esile tuua nelja panga(juhi) ühisavalduse lõpetada klientide repo- ja marginaaltehingute sundrealiseerimine, millega vähenes oluliselt tagatiseks olnud aktsiatest põhjustatud müügisurve.

Möödunud teisipäeval sellist otsust tehes lähtusid Forekspank (juhatuse esimees Ivar Lukk), Hoiupank (juhatuse esimees Olari Taal), Ühispank (president Ain Hanschmidt) ja Tallinna pank (juhatuse esimees Rait Lukas) teate kohaselt asjaolust, et enamiku väärtpaberibörsil noteeritud ettevõtete majandusseis ning fundamentaalnäitajad pole halvenenud.

Et kõnealune sõnum läkitati börsile Hoiupanga teatena, lähebki nädala tegija au Hoiupanga juhatuse esimehele Olari Taalile.

Teate mõju börsile oli märgata kohe samal päeval. Kui hommikupoolset kauplemist iseloomustas alustuseks aktsiahindade keskmiselt 10protsendine kukkumine, siis pankade otsus tõi hinnad börsipäeva lõpuks peaaegu üles tagasi. ÄP indeks langes teisipäeval kokkuvõttes vaid 1,56%. Kolmapäeval aga järgnes kauaoodatud tõus -- ÄP indeks kerkis rekordiliselt 10,78%.

Üks teine Taal oli läinud nädala tegijakandidaatide hulgas veel: Läänemaa ärimehe Aarne Taali juhitav OÜ Uuemõisa Taavi ostis kolmapäeval ära Haapsalu--Riisipere raudteelõigu. Ostu finantseeris muide Hoiupank.

Hetkel kuum