20. november 1997 kell 22:00

Börsilangus jätkus ka eile

Eile kukkusid järsult kõik pangaaktsiad, enim Hoiupanga aktsia -- 11,6 protsenti 79,50 kroonini. Ühispanga aktsia odavnes 11,5 protsendi võrra ja sulgus 69 krooni tasemel.

Kuut börsil noteeritud panka kajastav Äripäeva pangasektori indeks langes eile 10,4%, jõudes 638 punktini. Eelmise reedega võrreldes on pangasektori indeks kukkunud üle 25 protsendi.

Aktsiate kiirmüügiga on tegelema hakanud keskmise suurusega kohalikud spekulandid, peamiselt arvatavasti üksikisikutele kuuluvad offshore-firmad, mis on loodud mõni aasta tagasi, põhjendas eile börsil toimunut Hoiupanga analüütik Ago Lauri. Nende positsioonid on kasvanud aastatega mõne miljoni krooniseks ja seda nad nüüd siis müüvad, lisas ta.

Lauri juhtis tähelepanu sellele, et kuigi müüdavate aktsiate käive on suhteliselt väike, on aktsiate kogused jälle küllaltki suured. Langusele, nagu ka tõusule, reageeritakse üle, nentis ta.

Eilne börsikäive oli 84,9 miljonit krooni, kokku vahetas omanikku ligi 1,1 miljonit aktsiat ja 600 000 EVPd. Kui samasugused aktsiakogused oleks paisatud müüki näiteks börsi kõrghetkel augusti lõpus, oleks börsikäive ületanud 250 miljonit krooni

Lauri sõnul aitasid eilsele langusele kaasa veel repotehinguid teinud, kelle närv ei pea vastu ja nad proovivad kätte saada sellegi vähese raha, mis aktsiatesse veel jäänud on.

«Võib-olla mõni klient otsustas oma repoportfelli likvideerida,» lausus ka Forekspanga investeeringute osakonna spetsialist Gunnar Mäemets börsilangusest rääkides BNSile.

Samal ajal on märgata ka välisinvestorite õrna ostuhuvi, ütles Lauri. Huvi on tundnud Rootsi pankade kliendid, kes osta-ja-hoia-strateegiaga on siinsetest investoritest pikemaajalised, täpsustas ta. Lauri sõnutsi oli Rootsi pankade klientide ostuhuvi tunnetatav eile ka päeva lõpu poole, kui pankade aktsiad pärast suurt langust mõne krooni võrra tagasi tõusid.

On tõenäoline, et tuleb mingi väike põrge ülespoole, lausus Lauri lähemate päevade börsisuunda kommenteerides. Ja iga üles mindud protsendiga suureneb surve aktsiate kiirmüügi lõpetamisele, lausus ta. ÄP

Hetkel kuum