26. november 1997 kell 22:00

Ergonoomilised abivahendid aitavad korraldada töökohta

Inimeste töö muutub üha pingelisemaks, tööpäevad pikemaks ja väsitavamaks.

Viimasel aastakümnel on kõige enam bürookeskkonda mõjutanud arvuti, muutudes iga kontori lahutamatuks osaks.

Arvutitöö intensiivsus mõjutab omakorda nii tööd kui ka töökoha ratsionaalset paigutust.

Seepärast lähtuvad ka mööblitootjad ja ruumisisustajad bürootöökohti luues otstarbekast kontoritehnika paigutusest.

Kuid ka kõige laiema toodete nomenklatuuriga sisustusfirma ei suuda kunagi teha nii laias valikus tooteid, mis sobiksid igale inimesele. Samuti pole majanduslikult kasulik valmistada üliväikseid tootepartiisid.

Iga inimene on füüsilistelt omadustelt ja iseloomult kordumatu ning seetõttu on palju lihtsam ja ka odavam töökohta oma vajaduste järgi kohandada ergonoomiliste abivahenditega.

Et säiliks bürooametnike töövõime, selleks on välja mõeldud arvutitöö tõhu- sust ja mugavust parendavaid tooteid:

Randmetoed. Arvutitöö mugavamaks muutmisel on randmetoed ehk kõige enam tuntud ja kasutamist leidnud toode.

Arvuti klaviatuuri ees asetsev tugi tõstab randme klahvidega ühele kõrgusele, mistõttu käsi väsib töötades palju vähem ja vabaneb liigsest pingest.

Uusimad toed kinnituvad alusega klaviatuuri külge, siis ei libise tugi töötades eemale, lisaks võimaldab alus reguleerida klaviatuuri nurka vastavalt töötaja soovile.

Parimates randmetugedes kasutatakse täitematerjalina spetsiaalset geeli, mis aitab vältida lamatisi ning toe kattena erilisest segust koosnevat mittekootud materjali, mis ei ärrita käenahka.

Jalatoed. Jalgade abivahend ei ole Eestis veel kuigivõrd levinud, kuid kõik kasutajad kinnitavad, et suure tallatava pedaali sarnane liikuv tugi vabastab jalalihased pingest. Eriti neil bürootöötajatel, kellel pole mahti püsti tõustes lihaseid sirutada.

Toote välja töötanud teadlased väidavad, et liikumatuna laua taga istudes on põrandale toetuv jalg ebamugavas asendis ja lihaste liigutamine aitab vabaneda pingest.

Seljatoed. See suhteliselt uus toode on leidmas kiiret kasutuselevõttu ka Eestis. Kergesti moduleeritavad (igapidi painutatavad vastavalt istumisasendile ja selja kujule) seljatoed kinnitatakse rihmadega tooli seljatoe külge.

Tugi hoiab selja väsimast ja parandab istumisrühti. Nende omaduste tõttu kasutavad tuge ka paljud autojuhid.

Dokumendihoidjad. Arvuti monitori kõrvale asetatava hoidja saab iga inimene sättida endale mugava lugemiskõrguse ja nurgaga.

Teadlased kinnitavad, et kui silmad vaatavad loomulikult otse, siis väsivad nad vähem.

Teiseks aitab dokumendihoidja korrastada töökohta ja teha töölauale ruumi juurde.

Ekraanifiltrid. Kuigi uuemates arvutites on elektromangetkiirgust vähendavad filtrid juba monitorides, ei tohiks siiski ekraanifiltritest loobuda. Kaasaegsed filtrid vähendavad loomulikku peegeldust ja parandavad pildi teravust.

Samuti juhib filter ära antistaatilist elektrit, st monitoriekraanile ei kogune tolmu. Tume filter kaitseb veel infolekke eest, mis muudab palju pingevabamaks näiteks salajaste andmete töötleja töö. Üldiselt kaitseb filtriga ekraan silmi paremini, need ei väsi ja silmahaigusi esineb filtrikasutajatel vähem.

Hetkel kuum