1. detsember 1997 kell 22:00

Milline kasu on ettevõtetel riiklikust arengukavast?

Iga ettevõte tegutseb teatud kindlas ühiskonnas ja tingimustes ja eks me peame seda arvestama, millised mängureeglid valitsus ette kirjutab.

Ja eks ta neid reegleid kirjutab ka selle alusel, kuidas ta oma perspektiivplaani paika paneb. Kui palju tal eelarvesse raha on vaja ja kui palju ta siis planeerib, et tootjad toodavad selleks, et näiteks ettevõtte tulumaksu maksta.

Hea oleks, kui need kavad sisaldaksid olulisi arengusuundasid. Kuidas valitsus planeerib, kuidas üks või teine haru võiks Eesti riigis areneda välisfaktoritest tulenevalt. Mitte Eesti enda dikteeritavatest faktoritest (ma mõtlen siin maksupoliitikat või finantspoliitikat), vaid kuidas turud mujal maailmas võivad üht- või teistpidi mõjutada Eesti riigis ühe konkreetse haru edasiliikumist.

Majandustegevuse kokkuvõtted tehakse ja ametnikud kirjutavad valitsusse ettekandeid, kuidas üks või teine haru on arenenud. Aga kuidas valitsus näeb, millised harud millises suunas arenevad, seda ei ole olnud. Sellest aga sõltub, kui palju kutsekoolidesse ühele või teisele erialale õpilasi võtta.

Siiani on just see tunda andnud, et sellised kavad on puudunud. Kui oleme planeerinud endale pikemat arengukava või ka järgmise aasta eelarvet, siis n-ö majandusruum ja keskkonnaprobleemid on olnud kõige ebaselgemad. Selles mõttes annab see kindlasti ettevõttele prognooside tegemiseks mingisuguse aluse.

Tore on ju teada trende. Millised nad võiksid olla Eesti majanduses. Kas seal on kasv või on stabiilsus, kas areng kiireneb või aeglustub -- need on kõik olulised asjad.

Veel on väga oluline, millised on maksude suundumused. Kahjuks on õlleaktsiis olnud üks selline valitsuste lemmikteema, mis ei ole andnud töörahu.

Maksupoliitikas on oluline teada, mis on ees ootamas. Loodaks kuulda märksõnu alkoholipoliitika kohta. Kuidas on maksustatud kangem alkohol võrreldes nõrgemaga. Kui suured on aktsiisimaksu tasemed võrreldes näiteks bensiiniaktsiisiga.

Kas meie maksukoormus suundub Euroopa lipulaevade, Skandinaaviamaade suunas või tahame jääda mõõdukaks, nagu Kesk- või Lääne-Euroopa riigid.

Hetkel kuum