17. detsember 1997 kell 22:00

Ukraina ei aktsepteeri Eesti sertifitseerijaid

Eesti ja Ukraina vaheline koostöökokkulepe sertifitseerimistulemuste vastastikuse tunnustamise kohta sõlmiti 20. veebruaril. Vaatamata sellele ei tunnusta Ukraina Eesti sertifitseerimisasutustes välja antud sertifikaate. Ekspordist huvitatud tootjad peavad taotlema sertifikaate Ukrainast.

ASi Ühinenud Meiereid juhatuse esimees Aivar Pärgmäe rääkis, et aastase sertifikaadi saamiseks tuli ettevõttel vastu võtta, majutada ja toita Ukraina ekspertide gruppi, kes käis läbi kõik tootmisüksused.

ASi Kalev idaturu müügijuhi Heiki Abeli sõnul kulub vaatamata sellele, et nende toode ja tootmisprotsess on Ukrainas hinnatud, ettevõttel raha ka sertifikaadi järelevalve protsessis. Ta selgitas, et kommide puhul tuleb esitada kvartaalselt neli kilo iga näidist, mille katsetamine kvaliteedilaboris läheb maksma umbes paarsada dollarit näidise kohta.

ASi Salvest müügidirektor Lembit Kriskamägi ütles, et kuigi huvi nende firma suppide, salatite ja lastetoodete vastu on piisavalt suur, ei ekspordita Ukrainasse sertifikaadi hankimise protseduuri kalliduse tõttu.

Eesti standardiameti peadirektori asetäitja Viktor Krutob rääkis, et sertifitseerimisalase kokkuleppe rakendamiseks peavad Eesti ja Ukraina sertifitseerijad üksteist akrediteerima.

Standardiametile on Krutobi sõnul oma valmisolekust Ukraina poolt akrediteeringut saada teatanud kolm asutust: riigi veterinaarlaboratoorium, RAS Areto ja RAS Metrosert. Veterinaarlaboratoorium on täitnud ka küsimustiku, millele Ukraina pool pole veel vastanud.

Eesti Ukraina saatkonna majandusnõuniku Lembit Luhti sõnul ei püüagi Ukraina võimud probleemi lahendamisse aktiivsemalt suhtuda, sest praegune süsteem aitab importkaupa kohalikult turult välja tõrjuda. Laborid ootavad riigi toetust

ETFC Grupi müügikoordinaator Meelis Randmaa ütles, et kuna ametlikud ja kõrgetasemelised kontaktid ei ole kiiret edu sertifitseerimisalase koostöö rakendamiseks toonud, võiks kasutada teisigi lahendusvõimalusi. Randmaa ütles, et tema andmeil on laboritele pakutud võimalust saada Ukraina spetsialistidelt akrediteering, misjärel ka Ukraina pool aktsepteeriks selle labori sertifitseeritud kaupu.

Sertifitseerimisõigus läheks laborile maksma ligikaudu 200 000 krooni. Randmaa nentis, et ETFC Grupp tegi majandusministeeriumile ettepaneku kasutada selleks Eesti ekspordi toetuseks eraldatud raha.

Hetkel kuum