6. jaanuar 1998 kell 22:00

Kroon Big Maci järgi alahinnatud

Majandusajakiri The Economist avaldas aasta esimeses numbris Big Maci indeksi 27 riigi kohta, millest on näha, et Eesti kroon on tugevasti alahinnatud.

Big Maci indeks on pooltõsine indikaator, mis näitab, kas riigi valuuta kurss dollari suhtes on «õige» või mitte.

Indeks põhineb ostujõu pariteetsuse teoorial, mis tähendab, et identne kaupade ja teenuste pakett peaks maksma kõikides riikides ühepalju. Indeksi arvutamisel on võetud aluseks kõikjal müügil olev McDonald'si populaarne Big Maci hamburger.

Jagades hamburgeri hinna kohalikus valuutas selle hinnaga Ühendriikides ning võrreldes saadud kurssi tegelikult kehtiva valuutakursiga, selgub, kas kohalik valuuta on dollari suhtes üle- või alahinnatud.

Kui jagada Big Maci hind Eestis (23 krooni) selle hinnaga Ühendriikides (2,58 dollarit), saame kursiks 8,91 EEK/USD. Eesti Panga eilse noteeringu järgi maksis dollar 14,5956 krooni; seega on kroon alahinnatud 39 protsenti.

The Economistis avaldatud Big Maci indeksi järgi on kõige enam alahinnatud (66 protsenti) Indoneesia valuuta. Djakartas maksab hamburger vaid kolmandiku võrreldes Ühendriikidega.

Maci indeksi järgi tunduvad kõik praegu finantskriisi keskmes olevad Kagu-Aasia valuutad olevat alahinnatud, mitu Ladina-Ameerika ning Iisraeli ja Saksa valuutad aga ülehinnatud.

T?ehhi kroon on Bic Maci indeksi järgi ligikaudu 40 protsenti alahinnatud; alahinnatud on ka Ungari, Poola ja Vene valuuta. BNS

Hetkel kuum