7. jaanuar 1998 kell 22:00

Pidurdajad

Põllumajandusminister Andres Varik tegi valitsusele ettepaneku kehtestada Eestis töötlemata metsamaterjalile eksporditollid. Varik loodab nii tõsta metsamaterjali hinda, et Soome ja Rootsi saeveskid ei saaks ennast enam varustada odava Eesti palgiga. Tollidest laekuva raha soovib Varik jagada metsatööstustele eksporditoetuseks ja selle raha arvel soovitab ta metsatööstuste investeeringutele teha maksusoodustusi.

Eksporditollide pooldajatele meeldib oma argumentide toetuseks tuua näitena Lätit, kus needsamad tollid on juba pikka aega kehtinud.

Tegelikult on Läti näol tegemist hoopis negatiivse näitega. Tollide tõttu on sealne metsatööstus Eesti omaga võrreldes tunduvalt halvemal järjel. Saekaatrid pole läbi teinud sellist kiiret arengut nagu Eestis. Tootmise efektiivemaks muutmiseks puudub igasugune vajadus. Tollide abil on Läti metsatöösturitele loodud kasvuhoone tingimused ja nad ei ole investeeringute tegemisest huvitatud.

Lätlased on oma eksimusest juba aru saanud ja tollimäära on pidevalt vähendatud. Järgmisel aastal kavatsevad lätlased eksporditollid üldse kaotada.

Senise avatud majanduspoliitika õigsust näitab samuti see, et metsamaterjali ja mööbli eksport on osutunud Eesti edukaimaks ekspordiartikliks. Samas on töötlemata metsamaterjali osa pidevalt vähenenud ja moodustab praegu umbes kolmandiku metsamaterjali ja mööbli ekspordist. Esimestel taasiseseisvumise aastatel oli aga töötlemata metsamaterjali osa 70 protsenti.

Eksporditollide puudumine on sundinud kohalikke saeveskeid tegema mahukaid investeeringuid, inimestele on väljaspool Tallinna loodud juurde rida töökohti. Selle asemel, et edust rõõmu tunda, üritab aga Andres Varik valitsuse abiga metsatööstuse arengule pidurid peale tõmmata.

Hetkel kuum