8. jaanuar 1998 kell 22:00

Eesti mobiiliturg võib aastaga kahekordistuda

ASi Eesti Mobiiltelefon (EMT) peadirektor Tõnu Tee tõdes, et Eesti mobiilituru kasv näib tõesti müstiliselt kiire, kui arvestada, et näiteks Saksamaal oli 1. novembri 1997 seisuga väljastatud 9,52 ja Prantsusmaal 7,94 mobiilikaarti 100 elaniku kohta. «Aga muu maailma kogemus näitab, et kui ühiskonnas on teatud barjäär murtud, siis järgneb väga kiire kasv,» ütles Tee. «Kõige kiirem kasv on ju nendes maades, kus mobiiltelefonide arv on kõige suurem, nagu Norras ja Soomes.»

Tee märkis siiski, et prognoosides aasta lõpuks klientide üldarvuks 280 000--300 000 arvestab ta majanduses valitsevate tendentside jätkumisega. «See tähendab, et inimeste elatustase tõuseb ja mobiiltelefonide hinnad langevad,» täpsustas Tee. «Mobiiltelefon on tänaseks kujunenud vahendiks, mis näitab inimese kuuluvust mingisse sotsiaalsesse gruppi. Nagu kunagi olid noortele nailonsärk või teksapüksid.»

Tee avaldas lootust, et EMT säilitab oma senise turuosa, mis on veidi üle kahe kolmandiku. See eeldab EMT klientide arvu kasvu 80 000--100 000 võrra. «Nii kiire juurdekasv toob muidugi kaasa hulga muret,» nentis Tee. «See eeldab klienditeeninduse laiendamist ja kvaliteetsemaks muutmist, keskjaama mahu suurendamist ning muidugi suuri investeeringuid võrguseadmetesse.»

Radiolinja Eesti ASi (RLE) turundusjuht Andrus Hiiepuu prognoosis aastaseks turukasvuks 80%, mis teeks üldarvuks 250 000, kuid ei välistanud, et see ennustus osutub liiga tagasihoidlikuks.

«Meie analüüsid on näidanud, et Eesti majanduse arengutasemele vastav arv on 120 000--130 000,» teatas Hiiepuu. «Kuigi üldarv on juba üle 150 000, on meil kahtlus, et paljud tänased liitujad ei pruugi klientideks jääda.»

Hiiepuu sõnul on murdepunkt hetkel, mil mobiiltelefone on saja elaniku kohta viis-kuus. «Siis tuleb massiturg taha, toimub erasektori osatähtsuse plahvatuslik kasv,» ütles Hiiepuu. «Praegu moodustabki erasektor Eestis juba selgelt üle poole turust.»

Hiiepuu lausus, et ei soovi ennustada RLE turuosa 1998. aasta lõpuks, küll aga avaldas ta veendumust, et RLE ja kolmas operaator AS Ritabell (Q GSM) kasvatavad kahe peale turuosa kiiremini kui EMT üksinda. «Meie oleme seadnud eesmärgiks jõuda aastaks 2000 turust kolmandiku hõivamiseni, hoolimata siis sellest, millisel kohal me selle näitajaga oleme,» kinnitas Hiiepuu.

Hetkel kuum