Valgustitrendist tähtsam on valgustuse läbimõeldud lahendus

15. jaanuar 1998, 00:00

Moodsatest valgustitest saab rääkida ühest küljest samamoodi nagu moestki -- st valgustite trendid kujunevad suures osas iseenesest. Küll aga proovivad sarnaselt moeloojatega juhtivad valgustitootjad tarbija maitset kujundada. Teisest küljest on valgustus sisekujunduse oluline osa ning seetõttu jälgib ruumi valguslahendus üldisi sisekujundustrende. Kolmandaks mõjutab mingi valgustitüübi moodsaks muutumist ühiskonna hetketase.

Materjalitööstus ja tehnoloogia on teinud ka valgustitööstuses tohutu arengu. Näiteks võrreldes Nõukogude ajaga, mil kaupluses rippus kolm-neli valgustit, müüakse praegu poodides mitmesugustest stiilidest ja ajastutest pärit valgusteid. Suur valik on muutnud inimesed nõudlikumaks ja seepärast võib täheldada, et tegelikult on viimase aja kõige valdavam valgustitrend ruumiga sobiva stiilse valguslahenduse planeerimine.

Terviklik valguslahendus büroos, ettevõttes, teenindusasutuses või kodus on muutunud väärtuseks omaette. Seega on valgusti muutunud sisekujunduse lahutamatuks osaks, mille pealt uue ruumikujunduse tellija enam raha kokku ei hoia.

Vaatamata pakutava laiale valikule võib siiski täheldada teatud eelistusi inimeste maitses. Tundub, et moes on naturaalsed materjalid st haljas ja kroomitud metall, värvimata vask, alumiinium, klaas jne. Üks osa neist, mis enamasti on leidnud kasutust pubides, jäljendavad otseselt sada aastat tagasi toodetud valgusteid. Primitiivne viimistlus, käsitöö või siis lõpuni töötlemata stiil läheb seega praegu valgustikasutajatele hästi peale.

Inimesed on väsinud suurtes partiides valmistatud äravahetamiseni sarnase masstoodangu kasutamisest, soovitakse muretseda isikupärast valgustit.

Naturaalsust kasutatakse ka väga moodsate valgustite juures. Tehnitsistlikus stiilis on mindud nii kaugele, et ka isegi konstruktsiooni keevitusjäljed peaksid mõnel puhul teostuses olema nähtavad.

Naturaalsete katmata materjalide kasutamine on võimalik tänu kõrgeltarenenud viimistlustehnoloogiale.

Praegusel ajal toodetud katmata metallist valgusti ei hakka roostetama ja peab sama kaua vastu kui plastmass.

Arhailisus ja nostalgia vanaaegsete valgustite järele väljendub kasvõi kõige esimese elektrivalgusti -- juhtme osas rippuva katmata elektripirni -- modernsetes lahendustes.

Aega, mil elektripirni kattis ajaleht, meenutab praegu kuumuskindel PVC kangast lambi ümber keeratud kuppel.

Täiesti moest ära on kunagi eestlase arvates ainsa valgusti paigana ettekujutatud lae tsenter. Võttes eeskuju büroodest, on praegu hakatud ka kodudes kasutama rohkem seina- ja põrandavalgustust.

Kuid juba on jõudnud korralikud ja põhjalikult läbimõeldud valgustuslahendused inimesi ära tüütada. Moodsaks on muutumas teatud eklektilisus, seepärast ei tohiks kedagi üllatada, kui väga modernse büroo kontorilaual ilutseb päevinäinud messinglamp. Viis aastat tagasi oleks see tundunud kahtlemata stiilivääratusena.

Korrapäratusega aga ei tohiks üle pingutada -- ka mõne ekstravagantse valgusti paigutamisel büroosse võiks enne asjatundjatega nõu pidada. Seepärast jääb siiski põhiliseks trendiks korralik ja hoolsalt läbimõeldud valguslahendus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing