Hansapanga Kindlustus Läti turule

28. jaanuar 1998, 00:00

Hansapanga kindlustusseltsi (HPK) juhatuse esimees Mart Einpalu ütles, et Lätis loodav tütarfirma alustab aktiivset müügitegevust ilmselt sügisel. Tuleval aastal on Einpalu sõnul tõenäoline saavutada Lätis 5--7 protsendi suurune turuosa.

Lätis tegutseb praegu üheksa elukindlustusseltsi, mis kogusid möödunud aastal preemiaid umbes 200 miljonit krooni ehk ligi 60 protsenti rohkem kui Eesti elukindlustusseltsid.

«Läti seadused on võimaldanud tööandjatel vältida sotsiaalmaksu, makstes töötajatele palka elukindlustuse kaudu,» selgitas Einpalu. «Tänavu see võimalus kaob ja preemiasummad arvatavasti vähenevad, ehkki Lätis, nagu ilmselt ka Eestis, rakendub 1. juulil vabatahtlik pensionikindlustus.»

Mart Einpalu ütles, et HPK jaemüük hakkab ka Lätis toimuma läbi pangakontorite, kuid põhitegevuseks peaks kujunema elukindlustuse müük firmadele. «Läti seadused lubavad kõigil ettevõtetel ja eraisikutel asutada suletud pensionifonde, mille haldamisteenust kavatsemegi pakkuda,» selgitas Einpalu.

HPK kavatses varem mõne Läti elukindlustusseltsi ostmist ja oli valmis osalema möödunud sügisel endise riikliku kindlustusfirma Latva erastamises. Einpalu sõnul ilmnes Latva bilanssi vaadeldes, et nii kehva kapitalisatsiooniga ettevõtte ostmine läheks liiga kulukaks.

Einpalu lisas, et ka teised Läti elukindlustusseltsid osutusid lähemal vaatlusel väheatraktiivseteks, sest enamikul neist oleks pidanud suurendama omakapitali ühelt miljonilt latilt kahele miljonile ehk 25 miljonilt kroonilt 50 miljonile.

«Ühe miljoni lati suurune miinimum on elukindlustusseltsi asutamiseks väga karm nõudmine,» tõdes Einpalu. «Väliskontsernidel on muidugi ükskõik, aga Eestist tulijate suhtes on see päris tõsine konkurentsipiiraja.»

Eesti firmadest läheb tänavu Läti elukindlustusturule veel Leks Grupp. Leks Elukindlustuse ASi juhatuse esimees Rein Loik lausus, et Leksi tütarfirma Saules Laiks juurde loodav elukindlustusselts alustab samuti müügitegevust teises pooles.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing