2. veebruar 1998 kell 22:00

Valitsus muudab käibemaksu tagastamist

Rahandusministeerium soovis käibemaksuseaduse muudatuste jõustumist 1. märtsil, kuid see võib lükkuda paari kuu võrra edasi, sest riigikogu pole seadusemuudatust veel arutanud. Muudatus annaks rahandusministrile õiguse kehtestada käibemaksu tagastamiseks erikord, mis minister Mart Opmanni sõnul tähendab osale tehingutele ja suurematele ettevõtetele soodustusi käibemaksu tagastamisel.

Seni pole rahandusministeeriumi ametnikud erikorda välja töötama hakanud.

Samal ajal pikeneb maksuameti õigus hoida ettevõtete raha kontrolli eesmärgil kinni senise 30 päeva asemel 90 päeva. Maksukorralduse seaduse järgi peab maksuamet iga tähtajast üle läinud päeva eest maksma ettevõttele viivist 0,12 protsendi ulatuses kontrollitavast summast.

Maksuamet pole sageli viiviseid maksnud, kuid on ette tulnud, et ettevõte on need hiljem kohtu kaudu välja nõudnud. Rahandusministeeriumi käibemaksutalituse juhataja Ain Ulmre sõnul on seadusemuudatuse põhjus see, et 30 päeva jooksul ei jõua maksuamet kontrollida kõiki kauba dokumente, näiteks eksporditõendeid teise riigi tolliasutusest.

Maksuameti peadirektori asetäitja Aivar Sõerd täiendas, et Eesti-sisese käibe puhul võtab palju aega kauba olemasolu kontrollimine. Tema sõnul küsivad ettevõtted üle poole tagastamisele kuuluvast käibemaksust rahas tagasi, vähem jäetakse eelseisvate maksustamisperioodide või maksuvõlgade katteks.

«Igatahes suurenevad tagastatavad summad kiiremini, kui suureneb käibemaksu laekumine,» lisas Sõerd. Tema sõnul tähendab see impordi ja transiitkaubanduse osa kasvu Eesti majanduses.

Käibemaksusoodustuste andmine ettevõtjatele kerkis tõsisemalt üles eelmise aasta sügisel, kui Kohta-Järvele metanoolitehast rajada kavatsev AS Nitrofert taotles tulu- ja käibemaksuvabastust umbes 200 miljoni USA dollari (2,8 miljardit krooni) suuruse investeeringu jaoks ehituse ajal.

Kaubandus-tööstuskoja peadirektor Toomas Tamsar ütles, et ta oskab valitsuse soovi käibemaksu tagastamist kiirendada ainult tervitada. «Nitroferdi juhtumiga sai valitsus lõpuks aru, et see tekitab väga palju probleeme,» sõnas Tamsar.

Enammakstud käibemaksu oli võimalik tagasi saada kuni 1996. aastani, kui maksupettuste tõkestamiseks muudeti käibemaksuseadust. Pärast seda on ettevõtted olnud sunnitud jätma riigi käsutusse miljonite kroonide ulatuses käibemaksu, sest see protseduur võtab kuni 90 päeva aega.

Hetkel kuum