3. veebruar 1998 kell 22:00

Aasia aeglustab USA majanduskasvu

Aasia kriis süvendab USA kaubandusdefitsiiti aastas 100--300 miljardi dollari võrra, samas kaotab odavate kaupade sissevool võimaluse luua miljon uut töökohta, ennustab The Economic Policy Institute. Ka USA keskpanga arvestuse kohaselt kaob nädalas 300 000 uue töökoha loomise võimalus.

Halvim on alles ees, sest mõnede hinnangute kohaselt võib Aasia valuutade devalveerimise kogumõju avalduda alles paari aasta pärast. Dollari rekordiline tugevnemine halvendab USA ettevõtete ekspordivõimalusi, samas kui Aasia valuutade odavnemine annab sealsetele firmadele seninägematu konkurentsieelise.

Kümnest kaubanduspartnerist, kelle puhul USA defitsiit on suurim, on pooled Aasiast eesotsas Jaapani ja Hiinaga. 1997. a ulatus USA kaubandusdefitsiit Jaapaniga 55 miljardi dollarini ja Hiinaga 50 miljardini. Nende kahe riigi arvel on enam kui pool USA kaubanduskonto defitsiidist.

Erinevalt Jaapanist on suure osa Hiina ekspordist seni moodustanud odavad riided ja mänguasjad, mille tootmise USA ise on lõpetanud. Olukord on aga muutumas ja järjest enam ekspordib Hiina ka autosid, elektroonikat ja meditsiinivarustust, mis Ameerika kaupadega otseselt konkureerivad.

Samal ajal kehtivad Hiina turule pääsemiseks jätkuvalt piirangud ning piraattootmise lokkamine läheb USA firmadele kaotatud käibena aastas maksma vähemalt 2,5 miljardit dollarit.

Aasia kriisi negatiivne mõju on suuremal või vähemal määral kajastumas ka USA börsiettevõtete tulemustes. Ühendriikide suuruselt kolmanda panga J.P. Morgan eelmise aasta neljanda kvartali tulemus oli aasta varasemaga võrreldes 35 protsenti halvem ning krediidiagentuur Standard & Poor's kaalub Aasia kriisi mõju tõttu panga reitingu alandamist. Seni on J.P. Morgan ainus USA pank, millel on agentuuri kõrgeim AAA reiting.

Arvutitootja IBM on hoiatanud, et aasta esimene kvartal võib Aasia nõudluse vähenemise ja dollari tugevuse tõttu tagasihoidlikuks jääda. USA ostujuhtide indeks näitab, et eksporditellimused on langenud viimase kahe aasta madalaimale tasemele.

Eksperdid ennustavad, et kriisi negatiivne mõju aeglustab USA majanduskasvu tänavu vähemalt poole kuni ühe protsendi võrra.

USA üldised majandusnäitajad on aga head, mida kinnitab ka esmaspäeval avalikustatud uus eelarveprojekt. Tegemist on Ühendriikide viimase kolme aastakümne esimese föderaaleelarve ülejäägiga, kus tulud ületavad kulusid 9,5 miljardi dollariga. DI-FT-REUTER

Hetkel kuum