3. veebruar 1998 kell 22:00

Lembitu erastaja tõmbas riiki alt

Lõpuks pettis erastamisõiguse saanud AS Rajaleidja ka riiki, sõnas erastamisagentuuri arendusdirektor Kostel Gerndorf. Tema sõnul ei anna asjaolu, et riigile kuulub 49 protsenti Lembitu aktsiatest, ühtegi eelist osaliselt riigile kuuluva vara kaitsmiseks. «Otsustab see, kelle käes on aktsiate kontrollpakk,» sõnas Gerndorf.

ASi Lembitu juhatuse liige Malle Soidla lisas, et Lembitu enamusaktsionäri ASi Rajaleidja ja erastamisagentuuri vahel oli kokkulepe, et Tallinna kesklinnas Viru 11 asuva hoone andmisel Lembitu tütarfirma omandusse jääb riigi osalus firmas alles. Ometi võõrandati Lembitu tütarfirma aktsiad.

«Hääletasime küll juhatuse koosolekul aktsiate võõrandamise vastu, kuid me jäime vähemusse,» ütles Soidla. «Ainus, mida erastamisagentuur teha sai, oli saata Lembitule kiri tõdemusega, et erastamisagentuur on sunnitud tehingu vaidlustama erastamislepingus ettenähtud korras. Seda ei tehtud üksnes seetõttu, et meie taotlusel esitas Lembitu iseenda vastu pankrotiavalduse.»

ASi Lembitu üks tootmisjuhte, kes eelistas anonüümseks jääda, kinnitas, et peale Viru 11 maja on maha müüdud ka suur osa Tallinna teenindusmajas asunud Lembitu käibevarast. Eelmise aasta novembris ja detsembris, kui pankrotimenetlus oli juba alanud, müüdi või anti enamik seadmeid ja materjale Lembitu töötajatele valurahaks, kinnitas ta.

Pankrotihaldurile esitatud Lembitu bilanss ei kajasta ettevõtte tegelikku majandusseisu. Bilansis on aktsiateks muutunud Viru 11 hoone veel Lembitu omanduses, kusjuures raha aktsiate eest polnud laekunud.

Malle Soidla oli eile siiski seda meelt, et riigil kui Lembitu aktsionäril õnnestub pankroti kaudu osa oma nõuetest rahuldada. Tallinna eri linnaosades asuvad Lembitu väikesed õmblustöökojad on aga enamikus panditud Ühispangale.

Küsimusele, kas Lembitu vara mahamüümisel polnud võimalik ASi Rajaleidja omanike Mart Varjuni ja Erik Seppingu kui endiste erastamisagentuuri töötajate kokkumäng Kostel Gerndorfi ja Malle Soidlaga, vastas Gerndorf: «Eks igaüks võib seda küsida vastavalt oma rikutuse astmele.»

Malle Soidla lisas, et pärast seda, kui Rajaleidja erastamisagentuuri soove ettevõtte juhatuses enam ei arvestanud, loobusid nad ka Lembitu juhatuse liikme 1500 krooni suurusest kuupalgast.

Hetkel kuum