3. veebruar 1998 kell 22:00

Välisraha naaseb Aasiasse

Eile jätkus Aasia finantsturgudel esmaspäeval alanud tõus. Regiooni suurima aktsiaturu Jaapani Nikkei indeks kerkis 1,5 protsendi võrra pärast esmaspäevast 0,9protsendilist tõusu. Hongkongi Hang Sengi indeks kerkis pärast esmaspäevast 11protsendilist tõusu pärastlõunaks 0,11 protsendi võrra. Malaisia börsil püstitati rekordeid, kui koondindeks tõusis kokku 23,2 protsenti.

«Börsi avanemine 25 protsenti kõrgemal on naeruväärne,» ütles üks diiler, «üleöö ei ole midagi muutunud.»

Kriisi süvendanud nõiaring pöörleb nüüd vastassuunas -- välisinvestorite aktsiaostud toetavad kohalikke valuutasid, vähendades vajadust kõrgemate intressimäärade järele ning piirates survet reaalmajandusele.

Ehkki toimuv on kantud emotsioonidest, on turu ülereaktsioonil ka oma positiivne külg -- seda oli vaja ulatuslike muutuste esilekutsumiseks valitsevas poliitikas.

Turud jäävad rahutuks ka eelolevatel kuudel, kui hakkavad ilmnema Aasia majandusreformide negatiivsed küljed -- tööpuuduse kasv, inflatsioon ja sotsiaalsed rahutused, mis võivad investorite suhtumist uuesti muuta.

Maailmapanga juhtiv majandusnõunik Pieter Bottelier hoiatas eile Aasia kriisi käsitleval konverentsil kapitali kiire väljavoolu eest, mille mõju võib riigile olla niisama laastav kui sõjal.

Siiski ei soovitanud Bottelier kehtestada rahvusvahelisele kapitali liikumisele otseseid piiranguid, kuid kutsus finantsorganisatsioone analüüsima kapitali vaba liikumise rolli Aasia finantskriisis. FT-REUTER-BNS

Hetkel kuum